StoryEditor

Przemyt środków ochrony roślin. Podczas kontroli KAS wykryto nielegalny towar

Podczas szczegółowej kontroli samochodu jadącego do Polski, funkcjonariusze KAS w Budomierzu w czasie rewizji odkryli, pod siedzeniami pojemniki, które zawierały środki ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Niestety to nie jedyny przypadek. Przypominamy, kupując podróbki, tracisz wiele razy!
20.10.2023., 10:10h
Podczas kontroli przez funkcjonariuszy KAS udało się udaremnić dwie próby przemytu środków ochrony roślin.

Podczas pierwszej szczegółowej kontroli samochodu jadącego z Ukrainy do Polski wykryto pod siedzeniami plastikowe pojemniki, zawierające 40 litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Do ich własności przyznał się 35-letni obywatel Ukrainy, który musiał wpłacić już 1 tys. złotych, na poczet grożącej mu grzywny.

15 kilogramów nielegalnych środków

W Malhowicach z kolei, wykryto blisko 15 kg nielegalnych środków ochrony roślin. Samochód ciężarowy przekraczał granicę bez ładunku, ale funkcjonariusze zarówno w kabinie, jak i w bocznych schowkach pojazdu znaleźli około 40 opakowań pestycydów.

Przewożenie środków ochrony roślin przez granicę

Jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa, przewóz środków ochrony roślin przez granicę, jest możliwy w momencie posiadania niezbędnego zezwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa.

- Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji, a także skażenia środowiska. Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych – czytamy na stronie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Nie kupuj podróbek!

Przypominamy także o trwającej już od kilku lat kampanii edukacyjnej, poświęconej nielegalnym środkom ochrony roślin, w tym również podrabianym. Nie warto kusić się na niską cenę, można stracić więcej niż zyskać.

Co grozi za zakup i stosowanie podrabianych środków ochrony roślin?

Za zakup i stosowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin grozi:
  • utrata plonów,
  • utrata dotacji unijnych,
  • ryzyko utraty zdrowia,
  • odpowiedzialność karna,
  • stworzenie zagrożenia dla środowiska. 
Bernat Patrycja
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
Fot: Podkarpacka KAS Twitter
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:50