StoryEditor

Spór USA - Chiny. Syngenta wyprzedaje ziemię

Arkansas nakazał firmie Syngenta sprzedaż w ciągu dwóch lat, koło 65 hektarów ziemi uprawianej w tym stanie w USA. Powodem miał być fakt, że firma jest własnością chińską, a amerykańskie grupy rolnicze, coraz częściej przyglądają się zagranicznym właścicielom z powodu obaw o bezpieczeństwo narodowe.
18.10.2023., 13:10h
- Chodzi o to, gdzie leży wasza lojalność- powiedziała gubernator Arkansan Sarah Huckabee Sanders podczas konferencji, cytowana przez Reuters.

Jak zareagowała Syngenta? Firma jest przede wszystkim rozczarowana i podjętą decyzję określiła jako krótkowzroczne działanie, które może zaszkodzić rolnikom w stanie Arkansas.

Syngenta ma w posiadaniu około 500 gruntów rolnych w USA przeznaczonych na potrzeby badań.

Jest to pierwsze takie działanie egzekucyjne ustanowione na mocy prawa stanowego uchwalonego w tym roku, zabrania ono niektórym zagranicznym podmiotom nabywania lub posiadania ziemi. Chiny znajdują się na tej „zakazanej” liście, ponieważ podlegają amerykańskiej kontroli eksportu broni.


Obecnie Syngenta przeprowadza pierwszą publiczną ofertę w Szanghaju i jeżeli nie sprzeda ziemi do spółki zależnej Northrup King Seed Co, mogą zostać do tego zmuszeni za pomocą kroków prawnych. Stan nałożył także na firmę grzywnę w wysokości 280 tys. dolarów za niezgłoszenie w odpowiednim czasie własności zagranicznej.

- Wszystkie ziemie w posiadaniu Syngenta zostały zbadane przez rząd USA za pośrednictwem dwóch administracji, ponieważ Syngenta przechodziła na własność ChemChina – powiedział Saswato Das rzecznik cytowany przez Reuters.

Bernat Patrycja
na podst. Reuters
Foto: Sarah Huckabee Sanders twitter
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:28