Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przestrogi dla następcy - na co uważać przejmując gospodarstwo?

Obrazek

Przejęcie gospodarstwa musi być na przejrzystych zasadach. Na młodych pasjonatów pracy na roli czyhają życiowe pułapki. Oby nie spotkali się z rodzicami na wokandzie. Najlepiej być jedynakiem.

Andrzej Sawa7 września 2019, 10:00

Spłata gospodarstwa rodzeństwu może doprowadzić następcę do bankructwa. Tym bardziej, gdy jest ono niedoinwestowane, a młody sukcesor chce nadążyć w sztafecie pokoleń za rówieśnikami, którzy nie mają tych problemów. Rodzice ustępujący z gospodarstwa sprawy majątkowe powinni uregulować wcześniej, by mieć satysfakcję, że ich życiowy dorobek nie pójdzie na marne, a trafi w godne ręce. Niniejszy reportaż kierujemy szczególnie do rodziców, by z rozwagą ustępowali pola młodym – im wcześniej, tym lepiej.


Zapuszczona ojcowizna

Dzwoni telefon do redakcji. W słuchawce młody głos dzieli się smutkiem, że przyjął darowiznę gospodarstwa od rodziców, z którymi teraz może spotkać się w sądzie. Cała skłócona rodzina jest na językach wioski, a młode małżeństwo żałuje teraz tego kroku – lepiej było zaraz po ślubie wyjechać do pracy za granicę. Teraz jest już za późno, bo młodzi weszli w unijne zobowiązania, a dwa lata temu ona powiła dziecko. Nie mają już wyjścia, chcą tylko przestrzec swoich rówieśników przed zbyt pochopnym, ba, naiwnym przejmowaniem gospodarstwa od rodziców. Na ich prośbę nie podajemy ich danych osobowych, żeby nie zostali zidentyfikowani w środowisku. Chcą zgasić rodzinny spór, bo są świadomi, że tu nie będzie zwycięzców. Stracą wszyscy – materialnie i wizerunkowo. Z małżeństwem spotykamy się na obcym gruncie, będą anonimowi. Dla ułatwienia przekazu nazwijmy ich Ania i Janek...


Więcej o problemach jakie mogą czyhać na młodych rolników, przyszłych następców przeczytacie we wrześniowym numerze „top agrar Polska” od str. 56. Zachęcamy do lektury!


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy