StoryEditor

PSL krytykuje premiera po niedzielnym kongresie rolnictwa

Minister rolnictwa zapowiedział w niedzielę ustawę o emeryturze rolniczej, tymczasem Polskie Stronnictwo Ludowe przypomina, że taki projekt od dwóch lat czeka w Sejmie na uchwalenie. Opozycja skrytykowała rząd także za inne działania. 
03.02.2022., 10:02h

Na odbywającym się w niedzielę III Kongresie Rolnictwa Polskiego minister rolnictwa zapowiedział projekt ustawy o emeryturach rolniczych, pozwalający na pobieranie emerytury rolniczej po przekroczeniu wieku emerytalnego, bez konieczności przekazywania gospodarstwa.

Ustawa gotowa od 2 lat

– W niedziele mieliśmy kolejną odsłonę festiwalu obłudy i hipokryzji w wykonaniu najważniejszych polityków PiS dotyczących rozwiązań i poprawy sytuacji dla polskich rolników. Zaczynając od sztandarowego pomysłu, który przedstawił premier Morawiecki, że za chwilę będą składać projekt ustawy, gdzie rolnicy będą mieli możliwość przejścia na emeryturę bez przekazywania ziemi następcom. Pragnę poinformować, że mija już druga rocznica kiedy złożyliśmy taki projekt ustawy w Sejmie. Wystarczyło ją poprzeć i mielibyśmy gotowe rozwiązanie – mówił podczas konferencji w Sejmie poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.  

Dziurawa tarcza antyinflacyjna

Opozycja skrytykowała także działania rządu związane z obniżaniem VAT-u na nawozy lub paliwa.

– Premier Morawiecki znów mówi o ubezpieczeniach rolniczych czy 0% VAT na nawozy. Oni wiedzą, że rozliczający się na zasadach ogólnych z tego nie skorzystają. Nic to nie zmienia. Jak była drożyzna, tak będzie. Tylko w obietnicach są dobrzy – podkreślił poseł Stefan Krajewski.

Spada liczba gospodarstw rolnych

Rządowi wytknięto nieskuteczną walkę z ASF. Zdaniem ludowców wirus się nie przenosi, bo nie ma już gdzie. W ostatnim czasie zlikwidowano ogromną ilość  gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. W kraju zostało ich już tylko 80 tys. i są rolnicy, którzy wprowadzili już dawno zasady bioasekuracji.

– W ostatnich 6 latach zlikwidowano 124 tys. gospodarstw rolnych. To jest kilkaset gospodarstw dziennie, które zlikwidowane są przez nieudolne rządy PiS. Jesteśmy na szarym końcu wydatkowania środków europejskich. Dzisiaj pieniądze zamiast pracować dla Polaków, leżą w europejskich bankach. Polski rząd nie potrafi przygotować programów wsparcia dla polskiego rolnictwa – dodał Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL, który zwrócił uwagę, że do końca obecnej perspektywy finansowej zostało tylko 2 lata, a Polska wydała tylko 60% unijnych funduszy.

Gdzie jest Krajowy Plan Odbudowy?

Politycy PSL przypomnieli, że wciąż nie udało się przekonać Brukseli do uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy.

– Przez brak likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, przez konflikt z Unią Europejską polscy rolnicy, przedsiębiorcy i samorządowcy nie mogą pozyskać środków europejskich, które są niezbędne do ich rozwoju – kontynuował M. Motyka. 

Tymczasem w 21 państwach Unii Europejskiej rozpoczęło się już wypłacanie zaliczek z Planu Odbudowy, w tym także na wsparcie sektora rolno-spożywczego. Stąd apel do rządu o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i wygaszenie sporu z KE, tak aby uruchomić pomoc dla rolników. 

wk
fot. Twitter/PSL

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:09