StoryEditor

Refundacja leków na nowych zasadach. Dla kogo będą za darmo?

Wraz z początkiem lipca, aktualizacji uległa lista leków refundowanych. Na tym jednak nie koniec w państwowej opiece medycznej. Zasady refundacji leków mają wkrótce się zmienić, a to za sprawą projektu ustawy, która została właśnie przyjęta przez rząd. Komu będą przysługiwać darmowe leki?
13.07.2023., 08:07h

Nowa lista leków refundowanych. Od kiedy?

1 lipca 2023 w życie weszła nowa lista leków refundowanych. Objęła 50 nowych preparatów bądź wskazań zastosowania, jednak nie znajdziemy na niej 30 leków, które figurowały na poprzednim wykazie. Od 1 lipca zmieniły się również urzędowe ceny zbytu oraz ceny detaliczne brutto części medykamentów, a w przypadku niektórych z leków refundowanych częściowo obowiązują nowe wysokości dopłat pacjentów. 
Pełne zestawienie dokumentów, dotyczących najnowszych zmian na liście leków refundowanych, dostępne jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. 

Dla dzieci i seniorów leki za darmo

Pod koniec maja rząd zapowiedział, że grupa Polaków, którym należą się darmowe leki, zostanie rozszerzona. Do tej pory przysługiwały one jedynie seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia. Dzięki nowej ustawie na stuprocentową refundację będą mogły liczyć dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 lat, oraz seniorzy po 65 urodzinach. Program obejmie zatem około 16 mln osób - 4 razy więcej niż do tej pory. 

Od kiedy leki będą darmowe? 

Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, przedłożony przez ministra zdrowia. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe warunki zostaną wpisane do Dziennika Ustaw, jednak prawo zacznie obowiązywać dzień później. 

Jakie leki będą za darmo dla najmłodszych i najstarszych? Ile osób skorzysta z nowego programu? Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca 2023 - przeczytaj TUTAJ

źródło: Halowies
Fot: envato.elements

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 21:36