StoryEditor

„Wstyd, żenada i hańba”. Pracownicy ARiMR są oburzeni, strajk coraz bliżej

W odpowiedzi na szykujący się protest pracowników, szefowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Halina Szymańska, zapowiedziała podwyżki. Z informacji przekazanych przez Solidarność ARiMR na ich stronie internetowej wynika, że zaproponowana kwota podwyżki tylko rozsierdziła chcących przeprowadzić referendum pracowników Agencji, których postulaty wspiera także Solidarność Rolników Indywidualnych. 
10.07.2023., 15:07h

Referendum protestacyjne

Już ponad 50% pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyło oświadczenia w sprawie zorganizowania referendum strajkowego. Wg informacji NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR, głosowanie jest tajne i nikt, zarówno ARiMR jak i związki nie będą wiedziały, kto jak głosował. Pracodawca nie pozna też list osób, które oddały głos.

Urzędnicy walczą o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy i wszystko wskazuje na to, że strajk dojdzie do skutku. 

Podziękowania od prezes ARiMR

W ubiegły piątek 7 lipca 2023 r. pracownicy ARiMR otrzymali od prezes Haliny Szymańskiej maila, w którym szefowa Agencji dziękuje im za zaangażowanie i ciężką pracę:

2023 rok jest szczególny dla Agencji –znacznie zwiększony został dotychczasowy zakres pracy. Poza standardowymi zadaniami, takimi jak wdrażanie działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, uruchamianie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 czy wsparcia krajowego, doszły zupełnie nowe: realizacja programów z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności czy też programów pomocowych będących odpowiedzią na bieżącą sytuację (dopłaty do zbóż i roślin oleistych, dopłaty do nawozów, przygotowanie do uruchomienia kolejnych form wsparcia związanych z agresją Rosji na Ukrainę).

W związku z tym, że kolejne nabory różnych instrumentów pomocowych wymagają więcej pracy, prezes Szymańska zapowiedziała podwyżki:

Zdaję sobie sprawę, że tak liczne obowiązki wymagają od Państwa zdecydowanie większego zaangażowania. Dlatego podjęłam działania, aby pozyskać dodatkowe środki zwiększające fundusz wynagrodzeń. Moje zabiegi spotkały się z przychylnością Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Agencja otrzymała dodatkowe 100 mln, w tym:

  • 60 mln (łącznie z kosztami pracodawcy) na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego;
  • 40 mln (łącznie z kosztami pracodawcy) na wypłatę dodatku specjalnego w roku 2023 (oprócz nagród kwartalnych).

Ponadto, oprócz ww. środków finansowych zostały pozyskane również dodatkowe środki n wynagrodzenia, dzięki którym z dniem 1 czerwca 2023 r. została poniesiona minimalną płaca w Agencji do 4 tys. zł brutto.

"Praca wyceniona na 280 zł brutto"

Podziękowania za większe zaangażowanie, ciężką pracę, wykonywaną często pod presją czasu, nie spotkały się z zadowoleniem wielu pracowników.

– I ta ciężka praca, wykonywana pod presją czasu i zdecydowanie większe zaangażowanie, bez którego realizacja zadań Agencji nie byłaby możliwa, została wyceniona na 280 zł brutto na pracownika – skomentował w odpowiedzi Robert Gibała, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – To jest 4%, licząc od średniej agencyjnej, tak ochoczo podawanej przez panią prezes.

Zdaniem pracowników ta podwyżka nie rekompensuje nawet inflacji, tym bardziej nie likwiduje zaległości w waloryzacji wynagrodzeń pracowników, którzy od dawna nie są zadowoleni z zarobków przy ciągle zwiększającym się zakresie obowiązków. 

Pracownicy komentują podwyżki na FB: "Ochłapy"

Na zamkniętej grupie facebookowej NSZZ Solidarność Pracowników ARiMR rozgorzała dyskusja oburzonych urzędników. Kilka komentarzy udostępnia na swojej stronie Solidarność pracownicza (pisownia oryginalna): 

„300 zł to nawet nie jest podwyżka inflacyjna. W każdej szanującej się firmie standardem jest coroczna waloryzacja. No właśnie..... szanującej się”

„Trzeba zapytac Pani Prezes czy 300 zł starczyłoby na zakupy w Lidlu dla całej Jej Rodziny! Trzeba tez zapytac czy gdyby to 300 zł dostała do ręki byłaby zadowolona? Pani Prezes chyba żyje w innej rzeczywistości. Wstyd, żenada i hańba.”

Czy tym e-mailem można płacić w sklepie? albo chociaż za mieszkanie rachunek?”

„Czyżby strach przed zbliżającym się referendum???”

„Co za radość , wycenili naszą pracę na niecałe 300 zł brutto, żenada...”

„To po prostu plucie nam w twarz, niecałe 300 zł brutto? Specjalnie w mailu wpisane kwoty na całą Polskę i na cały rok. Wiadome, że pracownicy BP dostaną najmniej mimo, że w chwili obecnej to oni niosą na barkach całą agencję. Już się idzie pogubić w tych naborach, zasadach, zmianach, wszystko do zrobienia na wczoraj bo przed wyborami ma być kasa na kontach rolników a oni zamiast nas zmotywować robią takie rzeczy. Ciekawe czy tym planowanym zatrudnionym na umowę zlecenia też by zaproponowali niecałe 300 zł brutto. Śmiech na sali. Nie odpuszczajmy bo to błędne koło nigdy się nie skończy. Jeśli zrezygnujemy z walki to będą zacierać rączki i dalej dokładać obowiązków bo ludzie w biurach to idioci.”

Żarty sobie z nas robią nie wkurzali by jeszcze gorzej ludzi takimi kwotami co za żenada”

„Teraz to trzeba walczyc do końca!!!”

 „Trzeba poczekać na konkretne informacje dotyczące podziału pieniędzy...i dalej realizować scenariusz oświadczenia, referendum i dalej w zależności od wyników referendum i rozmów z pracodawcą być może strajk…”

Ochłapy. I mamy być jeszcze wdzięczni i zadowoleni. Robimy swoje. Oświadczenia, referendum a później się zobaczy.”

Do poruszających wpisów pracowników o tym, jak trudno jest wyżyć z obecnej pensji, Robert Gibała odsyła prezes Halinę Szymańską.

Może zdanie pracowników otworzy jej oczy i zejdzie na ziemię. Jak na razie to jest na księżycu i to nie naszej planety, ale planety w odległej galaktyce.

W związku z utrudnieniami dotyczącymi informowania o referendum oraz okresem urlopowym, Komisja Zakładowa uwzględniła prośby pracowników i podjęła decyzję o przedłużeniu terminu składania oświadczeń do 12 lipca 2023 r. (liczy się data stempla pocztowego).

Solidarność RI wspiera pracowników ARiMR

Dzisiaj przed biurami powiatowymi Agencji m.in. w Szczecinku, Białogardzie, Koszalinie, Łobzie, Stargardzie i Choszcznie zebrali się członkowie Solidarności Rolników Indywidualnych, którzy popierają protest pracowników ARiMR.

„Dla środowiska NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" jest ważna współpraca z Solidarnością pracowniczą. W szczególności w instytucjach okołorolniczych. Poprawa warunków pracy, płacy i relacji ze związkami zawodowymi bezpośrednio przekłada się na jakość współpracy z rolnikami. Nasze relacje nie mogą ograniczać się tylko do relacji "urzędnik-petent". Musimy wspólnie szukać jak najlepszych rozwiązań dla polskiego rolnictwa. W rozwijaniu naszej współpracy nie potrzebujemy pośredników. Dlatego podkreślamy ogromną rolę związków zawodowych” podkreślili przedstawiciele rolniczej Solidarności. 

[Aktualizacja 13.07.23r.] ARiMR przedstawia swój punkt widzenia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpowiedziała na powyższą treść, przedstawiając następujące dane:

Gdy mowa o podwyżkach pensji w ARiMR i trwającym w tej instytucji sporze zbiorowym, warto uwzględnić następujące fakty:

  • W 2022 roku pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi rozdysponował na podwyżki wynagrodzeń dodatkową kwotę 121 824 000 zł – średni wzrost płacy zasadniczej na osobę wyniósł 700 zł brutto. 
  • Ponadto, w 2022 roku w ramach środków z Pomocy Technicznej PROW 2014-2020, na podwyżki pensji pracowników oddziałów regionalnych i biur powiatowych została wówczas przeznaczona kwota w wysokości 19 851 000 zł – średnio 130 zł na osobę. 
  • W wyniku tegorocznej waloryzacji płac (7,8 proc.) zasadnicze wynagrodzenie brutto wzrosło o kwotę około 400 zł miesięcznie.
  • Obecnie pozyskane zostały dodatkowe środki finansowe w wysokości 100 mln (z podziałem na: wzrost wynagrodzeń 60 mln oraz wypłatę dodatków specjalnych 40 mln). Biorąc pod uwagę skalę zatrudnienia ponad 11 tys. pracowników, pozyskana kwota na wzrost wynagrodzenia zasadniczego przekłada się na średnią podwyżkę dla każdego pracownika w wysokości około 300 zł brutto. 
  • Budżet wynagrodzeń na podwyżki płac pracowników ARiMR w latach 2021-2023 wzrósł o kwotę ponad 196 mln. Co przekłada się na wzrost miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego średnio o kwotę ponad 1140 zł brutto (1330 zł brutto łącznie z dodatkiem stażowym).
  • W okresie styczeń 2021 – czerwiec 2023 ARiMR przeznaczyła na nagrody łącznie 155,6 mln zł, co daje średnio 14,1 tys. zł na jednego pracownika.

al na podst. solidarnoscarimr.pl, iszczecinek.pl, ARiMR
fot. YouTube/kzSolidarnoscarimr, KPRP, Canva

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 20:48