Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rok ustawy o przewadze kontraktowej

12.07.2018

Drukuj

Rok ustawy o przewadze kontraktowej

Artykuł dostępny

Celem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami w branży rolno-spożywczej. Przepisy weszły w życie dokładnie rok temu, a dziś UOKiK we współpracy z KOWR i MRiRW podsumował dotychczasowe działania i nakreślił nadchodzące zmiany.
 

Rynek buraka cukrowego

UOKiK od sierpnia ubiegłego roku badał czy Sudzucker Polska nie stosuje nieuczciwych praktyk wobec dostawców buraków cukrowych. Jak wynika z toku postępowania wyjaśniającego, faktycznie mogło dojść do wykorzystania w nieuczciwy sposób przewagi kontraktowej. Firma jest jednym z czterech producentów cukru w Polsce. Zastrzeżenia Marka Niechciała, prezesa UOKiK wzbudzają nieprecyzyjne zasady ustalania cen i terminy płatności. 

r e k l a m a- Po 60 dniach od terminu dostawy, producent powinien otrzymać zapłatę - mówił Marek Niechciał. 

Rynek owoców miękkich

Ostatnie miesiące wysokiego plonowania owoców miękkich przyniosły kolejne przypadki naruszenia ustawy o przewadze kontraktowej, których postępowanie wyjaśniające jest w toku. Producenci otrzymują za owoce miękkie bardzo niskie ceny - postępowanie polega na wyjaśnieniu czy doszło do zmowy przedsiębiorców w sprawie cen oraz zaburzenia rynku względem popytu do podaży. 
- W Polsce rynek jest silnie nasycony, a jednocześnie rozproszony. Producenci nie współpracując i nie organizując się mają bardzo małe możliwości negocjacyjne. Inspekcja handlowa obecnie zajmuje się sprawdzaniem czy np. maliny pojawiające się w sklepach faktycznie są polskie i dlaczego producenci otrzymują tak niskie ceny w skupie - mówił prezes UOKiK. 
Jak podkreślił istnieje konieczność wypracowania przez resort rolnictwa mechanizmów stabilizujących ten rynek -  ograniczenia wahania cen wynikających ze znaczących zmian w poziomie podaży w poszczególnych latach. Prezes mówił również o tym, że warto byłoby rozpocząć promocję czarnej porzeczki za granicą, aby zwiększyć eksport tego towaru, który jest w większości krajów nieznany. 
UOKiK konsultował kontrole oraz postępowania z KOWR i MRiRW. 
- Rola naszej instytucji sprowadza się przede wszystkim do weryfikacji, czy umowy są zawierane oraz czy zawierają wszystkie wymagane elementy określone w przepisach krajowych i unijnych. Obecnie wraz z UOKiK analizujemy rynek owoców miękkich - dodał Piotr Serafin, dyrektor generalny KOWR. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od kwietnia prowadzi dyskusje nad projektem dyrektywy, w której zawarta byłaby lista 8 zakazanych praktyk, dzięki którym uregulowane byłyby mechanizmy zawierania kontraktów, terminów płatności, wypowiedzenie umowy w określonych przypadkach owoców szybko psujących się, ustalania cen przed rozpoczęciem sezonu sprzedaży owoców np. w marcu oraz ustalenie minimalnych cen. Dyrektywa będzie wymagała korekty i nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej. 
- Ponadto trwają dyskusje nad wydaniem rozporządzenia (które jest w fazie negocjacji międzyresortowych) zmieniającego 4 ustawy, które będzie miało na celu zwiększenie skuteczności kontroli na rynku owoców, a także warzyw i ziemniaków oraz podwyższenie sankcji za nieprawidłowe oznakowanie produktów. Obecnie kara wynosi jedynie 500 zł, a będziemy postulować o podwyższenie kary do wielokrotności obrotu z danego produktu lub grupy produktów - mówił Jerzy Dąbrowski, dyrektor departamentu rynków rolnych MRiRW. 25 lipca najprawdopodobniej dowiemy się czy rozporządzenie wejdzie w życie i kiedy ewentualnie to nastąpi. 

Fair trade

- Zależy nam przede wszystkim na tym, aby nasz rynek był uczciwy dla producentów, a UOKiK ma do tego zachęcać i regulować te działania. Uporządkowana została sprawa umów na dostawy marchwi spółki Cykoria, umów w zakresie dostaw mleka surowego, podmioty mają czas na podporządkowanie się do zaleceń. Prowadziliśmy także postępowania wyjaśniające dotyczące rosnących cen masła w największych sieciach handlowych. Ponadto UOKiK na bieżąco śledzi procesy rynkowe na poszczególnych etapach łańcucha dostaw jabłek. Przeprowadziliśmy kontrolę w czterech przedsiębiorstwach skupujących i przetwarzających owoce - mówił Piotr Adamczewski, dyrektor delagatury UOKiK w Bydgoszczy. 
UOKiK prowadzi także działania na rynku jaj, relacji handlowych sieci hurtowej Eurocash z dostawcami oraz na rynku ziemniaków i kapusty. 
Inspekcja handlowa UOKiK prowadziła także kontrolę na rynku truskawek, malin i innych owoców miękkich, bo podejrzenie budzi  nie tylko cena sprzedaży w dyskontach, ale także kraj pochodzenia i oszukiwanie konsumentów względem kraju pochodzenia owoców i warzyw. Przebadano 980 partii świeżych owoców i warzyw. W 10% podano błędny kraj pochodzenia. To i tak niski procent przy tak małej karze za nieprawidłowe oznakowanie produktu....
W 9% kraj pochodzenia w ogóle nie był podany na etykiecie. 
dkol

Polecany artykuł

UOKiK: Wydano raport na temat umów dostawców z mleczarniami

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Galeria zdjęć

UOKiK
UOKiK
UOKiK
UOKiK
UOKiK
UOKiK

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii