StoryEditor

Wysoka rekompensata za wywłaszczenie? Nie, to jest złodziejstwo!

Rolnicy wywłaszczani pod inwestycje drogowe otrzymują od państwa rekompensatę za ziemię większą niż jej wartość rynkowa - to oficjalne stanowisko rządu, zaprezentowane w Sejmie, nie spotkało się jednak ze zrozumieniem organizacji rolniczych, które ostro je skrytykowały nazywając „bałamutnym”.
09.07.2018., 12:07h
Sprawa wywłaszczania zawsze wzbudzała wśród rolników ogromne emocje. Teraz jest tym bardziej aktualna, że rząd planując budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego musi zlikwidować 750 gospodarstw rolnych, a ich właścicielom zapłacić odszkodowanie.
Jest lepiej niż dobrze
Rząd zapewnia, że z dotychczasowej praktyki wynika, że ceny jakie otrzymywali rolnicy były wyższe niż ich rynkowa wartość. – Właściciele nieruchomości o przeznaczeniu rolnym, przejmowanych na cele realizacji inwestycji drogowych, uzyskują odszkodowania ustalone przez wojewodów w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, w wysokości niekiedy kilkukrotnie przewyższającej możliwe do uzyskania ceny tych nieruchomości w obrocie wolnorynkowym. A więc ewentualne skargi rolników na wysokość przyznawanych im odszkodowań za nieruchomości rolne przejmowane pod drogi GDDKiA w tym przypadku uznaje za nieuzasadnione – tłumaczył wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.
Bałamutne tłumaczenia
Ale takie tłumaczenie nie spodobało się organizacjom rolniczym obecnym na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Rolnik Sławomir Chmiel opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach. – S...
Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 14:13