StoryEditor

Rolnicy w UE stosują coraz mniej środków ochrony roślin

W ciągu ostatnich 5 lat zużycie środków ochrony roślin przez unijnych rolników spadło o 14%. Jednak czy to tempo redukcji jest wystarczające aby do 2030 roku zmniejszyć stosowanie ś.o.r. do 50%?
21.06.2022., 13:06h
Rolnicy w Unii Europejskiej stosują coraz mniej środków ochrony roślin. Jak podkreśla Komisja Europejska (KE), w 2020 roku zużycie i ryzyko stosowania środków ochrony roślin zmniejszyło się rok do roku o 1%. Z kolei porównując do średniej z lat 2015-2017 redukcja wynosi 14%.

Zgodnie z raportem unijnych urzędników również pestycydy zaliczane do bardziej niebezpiecznych są w ostatnich latach stosowane znacznie rzadziej. Ich wykorzystanie w 2020 roku spadło w porównaniu do 2019 o 9%, zaś w stosunku do wieloletniej średniej aż o 26%.Jest dobrze, ale to za mało...


Zdaniem KE, to drugi rok z rzędu, w którym można zaobserwować znaczy spadek wykorzystania ś.o.r. Jednocześnie UE utrzymała swoją pozycję wiodącego eksportera żywności. Komisja ostrzega jednak, że chociaż postęp jest stały i trwały, spadek nie jest jeszcze wystarczająco szybki, aby do 2030 roku zmniejszyć ogólne stosowanie i ryzyko związane z środkami ochrony roślin do 50%. Dlatego władze z Brukseli uważają, że państwa członkowskie UE muszą poczynić większe starania aby osiągnąć jedno z głównych założeń Europejskiego Zielonego Ładu.Stosowanie alternatyw to nadal odległy temat


Według danych Komisji, akceptacja środków ochrony roślin niskiego ryzyka i alternatyw biologicznych przez rolników jest nadal bardzo niska. Dlatego też zostaną uaktualnione przepisy i sfinansowane projekty, które pomogą zwiększyć dostępność alternatyw dla pestycydów.

Ponadto KE zamierza wkrótce przedstawić wniosek legislacyjny zawierający nowe zasady zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Celem jest wspieranie państw członkowskich w osiąganiu celów strategii "Od pola do stołu" poprzez konkretny zestaw przepisów. Według źródeł w Brukseli, termin przedstawienia propozycji upływa 22 czerwca br.

Źródło: AgE
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 02:32