StoryEditor

Izby rolnicze do Premiera Tuska: Rolnikom potrzebna jest natychmiastowa wypłata dopłat!

W sektorze rolniczym wrze. Trwają rolnicze protesty i blokady granicy z Ukrainą. Kolejnych dużych akcji w postaci blokad miast można się spodziewać m. in. 15. lutego we Wrocławiu oraz 20. lutego w Poznaniu. Sytuacja finansowa rolnikó się pogarsza, dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do premiera Donalda Tuska o natychmiastową wypłatę rolnikom dopłat do zbóż, kukurydzy, mleka, nawozów, trzody chlewnej i paliwa.
13.02.2024., 17:30h

Trwa trudny okres w rolnictwie. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie na rynkach rolnych mamy turbulencje i wahania cen skupu płodów rolnych. Ich napływ z Ukrainy powoduje zaniżanie cen rynkowych i duże napięcia społeczne i polityczne. Rolnicy są na skraju wytrzymałości i dlatego w akcie desperacji blokują granicę z Ukrainą, kontrolują wjeżdżające do Polski auta z ukraińskimi produktami rolnymi.

KRIR wnioskuje o natychmiastowe uruchomienie dopłat dla rolników

Rolnicy alarmują kogo się da i zwracają się do rolniczego samorządu i związków interwencję w sprawie trudnej sytuacji finansowej polskich gospodarstw. Dlatego 13. lutego br.  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Premiera Donalda Tuska z wnioskeim o natychmiastowe uruchomienie dopłat do zbóż dla rolników, na zasadach oraz stawkach podobnych do pomocy udzielonej rolnikom w roku ubiegłym.

Powód? Dalszy brak stabilizacji  sytuacji na rynkach rolnych.

Potrzebne też dopłaty do nawozów, kukurydzy czy mleka

Oprócz dopłat do zbóż, Zarząd KRIR wniósł także o udzielenie rolnikom natychmiastowej pomocy w formie dopłat do kukurydzy, mleka, trzody chlewnej, nawozów oraz paliwa.

- Działania te są niezbędne dla zachowania stabilności sektora rolniczego oraz dla zapewnienia rolnikom odpowiednich warunków do prowadzenia produkcji rolnej. W opinii Zarządu KRIR należy także pilnie zapewnić finansowanie rolnictwa, z preferencyjnym oprocentowaniem rolnicy nie otrzymali jeszcze dopłat, a banki nie chcą udzielać im kredytów - czytamy w informacji KRIR.

Rolniczy samorząd chce by ta pomoc dla rolników była uruchomiona z tzw. funduszu wojennego.

WniosekKRIR został także skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów.

image

Rolnicy zapowiadają kolejne protesty w całej Polsce! Zablokowany będzie m. in. Poznań i Wrocław!

Minister Siekierski: Będą dopłaty do zbóż i nawozów

Przypomnijmy, że już tydzień temu podczas spotkania z przedstawicielami Izb rolniczych z całej Polski minister rolnictwa obiecał dopłaty do zbóż i nawozów.

Czesław Siekierski wyraził zrozumienie dla zgłaszanych problemów. Powiedział, że ma świadomość, że zbliżają się prace wiosenne, a rolnicy nie mają pieniędzy, magazyny są pełne zboża, którego nie można sprzedać.

– Dlatego tak ważna jest pomoc państwa i ministerstwo rolnictwa o tą pomoc będzie zabiegać. Będą to nisko oprocentowane kredyty. Będą dopłaty. Nie tylko te już przewidziane do paliwa, suszy i kukurydzy, ale także dopłaty do zboża. I w zależności od cen do nawozów - zadeklarował minister Siekierski.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 07:06