StoryEditor

Rolniczy Okrągły Stół z Szymonem Hołownią i Czesławem Siekierskim już niedługo

Niebawem odbędzie się spotkanie Szymona Hołowni, marszałka Sejmu oraz Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa z rolnikami. O czym będą rozmawiać i jakie są postulaty rolników?
23.05.2024., 12:58h

W następnym tygodniu odbędzie się rolniczy okrągły stół. W spotkaniu wezmą udział minister rolnictwa Czesław Siekierski, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz przedstawiciele organizacji rolniczych. Dokładny skład delegacji ze strony rolników jest jeszcze ustalany.

– Jest to dalszy etap rozmów. Z resortem rolnictwa rozmawiamy już od dłuższego czasu i okrągły stół jest kontynuacją tych spotkań – mówi tygodnikowi-rolniczemu.pl jeden z rolników, który weźmie udział w obradach.

Pomoc suszowa i aplikacja suszowa

Rozmowy mają dotyczyć rolniczych postulatów, przedstawionych podczas protestów. Chodzi o ograniczenie Zielonego Ładu, odbudowę hodowli i import produktów rolnych z Ukrainy. Poruszony ma zostać także temat suszy i aplikacji suszowej, która błędnie wylicza straty w uprawach i na łąkach.  

– W przyszłym tygodniu rusza zespół suszowy przy ministerstwie rolnictwa. Chcemy wpłynąć na poprawę działania aplikacji suszowej, bo w tej chwili algorytm źle wylicza straty. Jak na piechotę liczyliśmy pojedyncze działki, to wynik nijak się ma do szacunków aplikacji. Wskażemy więc podczas posiedzenia zespołu konkretne przypadki błędnych wyliczeń. Temat ten poruszymy także podczas okrągłego stołu – podkreśla rolnik.   

Zespoły robocze przy MRiRW

Rozmowy przy okrągłym stole mają dotyczyć także utworzenia innych zespołów roboczych przy ministerstwie rolnictwa w temacie ochrony rynku wspólnotowego, nowego Zielonego Ładu, chowu i hodowli zwierząt oraz wsparcia i rekompensat.

– Takie zespoły mają powstać w czerwcu. Chcemy w nich uczestniczyć, by w ten sposób mieć realny wpływ na tworzone przepisy i politykę rolną – zaznacza rolnik. 

Podczas okrągłego stołu rolnicy będą chcieli przedstawić także inne postulaty, jak uruchomienie tanich kredytów dla rolników nawet na 30 lat. 

tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 20:26