StoryEditor

Rolnik pozwał Polskę. Czego się domaga?

Rolnik z Warmii zdecydował się pozwać rząd Polski za bierność w sprawie klimatu. Czego się domaga?
13.06.2021., 12:06h
Piotr Romanowski, rolnik ekologiczny z Warmii jest jedną z pięciu osób, która postanowiła pozwać Skarb Państwa za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego. Pomaga mu w tym Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelaria GESSEL. 

Rolnik wraz z pozostałymi pozywającymi domaga się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu
, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowania emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku. Nie stara się o żadne odszkodowanie, a o zmuszenie państwa do działania.

– Od 40 lat mieszkam na Warmii i prowadzę gospodarstwo rolne o profilu ekologicznym. Obserwuję zmiany klimatu na własnej skórze. Między innymi tracę wodę – w moim gospodarstwie są trzy stawy, wszystkie trzy są praktycznie suche. Boję się o przyszłość moich dzieci, mojego gospodarstwa i chciałbym wywrzeć presję na rząd, by ten podjął odpowiednie działania – swoją decyzję o złożeniu pozwu tłumaczy Piotr Romanowski.

Poza Romanowskim pozew wnieśli: Małgorzata Górska, której dom narażony jest na podtopienia, Piotr Nowakowski, właściciel lasu z Wielkopolski, Maya Ozbayoglu, licealistka i działaczka klimatyczna oraz Monika Stasiak, obawiająca się o przyszłość kilkuletniego syna.

Francja skazana za zaniedbania klimatyczne


Takie pociągnięcie do odpowiedzialności państw za postępujące zmiany klimatyczne jest coraz częstszym zjawiskiem. Jak przypomina dziennik "Rzeczpospolita" na podobne działania zdecydowali się niedawno aktywiści klimatyczni m.in. Belgii. Z kolei w lutym tego roku za zaniedbania klimatyczne została skazana Francja, którą sąd uznał winną nierespektowania swoich zobowiązań dotyczących walki z globalnym ociepleniem.

ksz, oprac. na podst. Client Earth, RP
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 23:50