StoryEditor

Jurgiel: nie dla zakazu chowu klatkowego

Przytłaczającą  większością głosów Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Zdaniem europosłów zakaz takiej hodowli powinien wejść w życie już w 2027 r. Jednym z polskich europosłów, który był przeciwny rezolucji był Krzysztof Jurgiel, który stwierdził, że argumenty zwolenników zakazu są niepoparte dowodami. 
12.06.2021., 18:06h

Projekt rezolucji został zaproponowany przez ruch obywatelski „Koniec epoki klatkowej”. Wzywa on Komisję Europejską do  "zaproponowania rewizji dyrektywy Rady 98/58/WE w sprawie ochrony zwierząt hodowlanych w celu stopniowego wycofywania stosowania klatek w hodowli zwierząt w UE, oceniając możliwą datę wycofania do 2027 roku”.


Niehumanitarne traktowanie?

W przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji możemy przeczytać m.in.:” setki milionów zwierząt gospodarskich w UE trzymanych jest przez większość życia w klatkach. Zamknięte zwierzęta cierpią. Wzywamy Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich. Klatki są co roku przyczyną cierpienia ogromnej liczby zwierząt gospodarskich. Są one niepotrzebnym okrucieństwem. Możliwe jest prowadzenie chowu w systemie bezklatkowym, który chroni dobrostan zwierząt”.


Miażdżący wynik głosowania


Za przyjęciem rezolucji głosowało 558 europosłów. Przeciwko zagłosowało tylko dwóch polskich europosłów. Jarosław Kalinowski z PSL oraz Krzysztof Jurgiel z PiS. Ten drugi w przesłanej informacji wyjaśnił dlaczego nie mógł poprzeć rezolucji. 
Zd...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:38