StoryEditor

Rzeczniczka rządu o sprawie Elewarru

Podczas piątkowego biefingu prasowego rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska odniosła się do sprawy Elewarru, w którym kontrolerzy NIK dopatrzyli się wielu nieprawidłowości w zakresie zarządzania tą spółką.
06.06.2015., 09:06h

– Nadzór właścicielski nad Elewarrem był niewystarczający. W takiej formie, w takim kształcie, ta spółka nie może funkcjonować – powiedziała Kidawa-Błońska.

Rzeczniczka rządu na pytanie o możliwe rozwiązania dotyczące spółki zbożowej Elewarr powiedziała, że będzie można o tym mówić po poniedziałkowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z szefem resortu rolnictwa Markiem Sawickim. Zdaniem Kidawy-Błońskiej w poniedziałek podczas spotkania będą przedstawione rozwiązania najlepsze dla spółki. Podkreśliła też, że po ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli nie przeprowadzono planu naprawczego.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w środę raporcie NIK negatywnie oceniła sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad Elewarr przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. Według NIK spółka "przestała pełnić kluczową rolę w stabilizacji rynku zbóż oraz w przechowywaniu zapasów interwencyjnych UE". NIK chce, by ministrowie rolnictwa i finansów rozważyli likwidację spółki. O nadużyciach w Elerwarze NIK powiadomiła prokuraturę.

W czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że akcje Elewarru zostaną przekazane resortu skarbu. Taką decyzję podjęto na posiedzeniu rządu przy okazji rozpatrywania projektu nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Jak zaznaczył, zmiana ta nie zamyka możliwości prywatyzacji.

oprac. bcz na podstawie PAP

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 19:25