StoryEditor

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o rolników oczekujących na rozpatrzenie przez ARiMR wniosków

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar w piśmie do Tomasza Nowakowskiego prezesa ARiMR żąda wyjaśnień oraz informacji o działaniach jakie będę podjęte, aby usprawnić działanie Agencji. Zdaniem RPO Polsce może grozić nawet utrata części unijnych funduszy.
14.10.2019., 14:10h

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara to efekt tzw. taśm Ardanowskiego, na których minister rolnictwa opisuje opóźnienia w pracach ARiMR.
- Skandalem jest to, że tysiące wniosków na modernizację leżą i nie są obrobione. Przyjęliście wnioski, około czterystu rolników w lutym i żaden nie został rozpatrzony. To jest absolutny skandal – mówił Jan Krzysztof Ardanowski na nagraniu opublikowanym w początkach października 2019 r.

Ponadto minister wskazał na kilka szczegółowych problemów, jak:

  • nierozpatrzenie od lutego 2019 roku 400 wniosków o dofinansowanie na rolniczy handel detaliczny,
  • zagrożenie utraty funduszy z programu RYBY,
  • nieutworzenie mieszanej grupy roboczej mającej na celu znalezienie nowych rozwiązań poprawiających sytuację wsi i rolnictwa.

Wątpliwości ministra Ardanowskiego wzbudziło także częste kierowanie przez pracowników ARiMR do wnioskodawców pism o przedłużeniu terminu, uzasadnianych koniecznością zajęcia stanowiska przez prawnika. Minister zwrócił również uwagę na nadmierny formalizm działań, w tym nadużywanie drogi sądowej i prowadzenie windykacji w sprawach beznadziejnych.

Dlatego Adam Bodnar zwróc...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 06:52