Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sezon ubezpieczania upraw rolnych z dopłatą uważamy za otwarty

Obrazek

Rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw rolnych z dopłatami. Podobnie jak w zeszłym roku Budżet Państwa dopłaca do 65% składki za ubezpieczenie wszystkich podstawowych upraw polowych.

Dominika Mulak25 marca 2019, 15:21
Za oknami już wiosna, dlatego warto pomyśleć już zawczasu o ubezpieczeniu swoich upraw przed zdarzeniami losowymi. Obowiązkowe ubezpieczenia upraw z dofinansowaniem z budżetu państwa zabezpieczają rolników przed stratami związanymi ze zjawiskami pogodowymi, a co warto podkreślić w razie klęsk żywiołowych wszyscy, którzy je posiadają mogą liczyć na pomoc państwa w pełnej wysokości.

Rolnik sam może wybrać ryzyka, od których chce ubezpieczyć swoje uprawy. Może wykupić ich pełny pakiet z dotacją z budżetu państwa tj.: grad, przymrozki wiosenne, powódź, suszę, deszcz nawalny, huragan, piorun, lawinę, obsunięcie się ziemi lub wybrać tylko pojedyncze ryzyka.

Co i jak można ubezpieczyć?

Ubezpieczeniem mogą zostać objęte tradycyjne uprawy tj.: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe oraz rośliny strączkowe. Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia rolnicy powinni wziąć od uwagę właściwy zakres polisy i dopasować go do rodzaju prowadzonej produkcji.

Najczęstsze błędy

Najczęściej popełnianym błędem podczas ubezpieczania upraw polowych jest wybór zbyt wąskiego zakresu ochrony. Nieprzewidywalność wystąpienia zjawisk pogodowych sprawia, że trudno trafić z wyborem pojedynczego ryzyka, które akurat w danym roku będzie szczególnie dokuczliwe.

Warto również pamiętać, że po podpisaniu umowy ochronnej obowiązuje karencja. Dlatego z zawarciem polisy zabezpieczającej uprawy nie warto czekać do ostatniej chwili!

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z 5 zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2019 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych. Największe z nich już ruszyły z kampanią:
  • PZU S.A. z siedzibą w Warszawie - 20 marca;
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu - 21 marca;
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie - 25 marca.

dm
Fot. Ignaczewski


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)