StoryEditor

Jakie choroby znajdziesz już na zbożach?

Tak jak się spodziewaliśmy, jesienne infekcje odcisnęły swoje piętno na zbożach ozimych. Jednak dużo bardziej niepokojące są informacje z terenu, że na zbożach pojawiły się nowe infekcje. Jakie choroby znajdziesz na zbożach?
22.03.2019., 15:03h
Jesienią mieliśmy problemy z silną presją mączniaka prawdziwego zbóż i traw, wystąpiła także septorioza paskowana liści pszenicy, a także rdze: brunatna i żółta, na jęczmieniu z kolei pojawiła się plamistość siatkowa. Ciepła pogoda – mimo lokalnych nocnych przymrozków – nie zahamowała, a wręcz przeciwnie uaktywniła choroby na zbożach.

– Na zbożach pojawiły się nowe infekcje septoriozy paskowanej liści pszenicy, ale także docierają do nas informacje o porażeniu przez pałecznicę zbóż i traw – mówi dr Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Niekiedy można pomylić na polu efekty jesiennej infekcji mączniakiem prawdziwym zbóż i traw z septoriozą paskowaną liści pszenicy. Aktualnie jednak, na liściach widoczne są nowe infekcje septoriozą. Na wielu stanowiskach widoczne jest także silne porażenie podstawy źdźbła, najczęściej przez łamliwość podstawy źdźbła oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. Jeśli tylko warunki pogodowe (temperatura i wiatr) pozwolą na wykonanie zabiegu grzybobójczego należy go wykonać. Do ochrony podstawy źdźbła sprawdzi się prochloraz (np. Atak 450 EC, Mondatak 450 EC, Mirage 450 EC).

Szerzej na temat zwalczania chorób podstawy źdźbła i liści, wraz z programami ochrony i zarejestrowanymi środkami znajdziecie w wydaniu 2/2019 top agrar Polska. mwal

Fot. Sawinska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 03:48