StoryEditor

Sielinko zaprasza na Krajowe Dni Pola

Zbliżające się tegoroczne Krajowe Dni Pola w Sielinku to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się kilkuset odmianom roślin uprawnych. Tylu ich w tym miejscu jeszcze nie było.
10.05.2023., 14:05h

Odwiedziliśmy teren Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku, gdzie w tym roku odbędą się Krajowe Dni Pola. To już 4. edycja tej imprezy. Podglądaliśmy postęp w pracach przygotowawczych na poletkach demonstracyjnych. Pracownicy ODR mają nad czym pracować, bo skala tegorocznej kolekcji ma przyćmić dotychczasowe edycje imprez typu Dni Pola, odbywających się corocznie w tym miejscu.IV Krajowe Dni Pola odbędą się w tym roku w dniach 3–5 czerwca w Sielinku koło Opalenicy w województwie wielkopolskim.

Powierzchnia pola demonstracyjnego wynosi 12 ha, a znajduje się na niej 655 poletek małych, w tym ponad 400 przeznaczonych do prezentacji odmian, m.in.:

 • kolekcji 78 odmian pszenicy ozimej,
 • 23 pszenicy jarej,
 • 60 rzepaku,
 • 31 traw,
 • po 28 jęczmienia i pszenżyta ozimego,
 • 35 jęczmienia jarego,
 • 22 odmian żyta ozimego i 7 jarego,
 • 22 odmian grochu,
 • 24 łubinu wąskolistnego,
 • 32 ziemniaków,
 • a do tego gatunki mniej popularne, jak seradela, lnianka, len, konopie, rumianek, bazylia, majeranek no i oczywiście soja (9 odmian),
 • słonecznik (13 odmian) i kukurydza (90 odmian), które w dniu zamykania tego wydania, czyli 20 kwietnia nie były jeszcze wysiane.
 • Po raz pierwszy w Sielinku będzie można też zobaczyć kolekcję 20 odmian buraka cukrowego z praktycznie wszystkich hodowli.

Na poletkach będzie można zobaczyć rzadko uprawiane jeszcze gatunki, jak lniankę ozimą (1) czy groch ozimy (2).

Nie zabraknie też elementów krajobrazu, które coraz częściej można zaobserwować na polach. Mowa o pasach kwietnych. Mieszanki różnych gatunków podczas naszej wizyty właśnie wschodziły na poletkach, których w sumie jest 8.

Skala robi wrażenie, tym bardziej że w zeszłym roku na polu pokazowym było "tylko" 350 poletek. W tym roku ponad połowa z nich obsiana została gatunkami jarymi, których jest zdecydowanie więcej niż ozimych, jeśli chodzi o gatunki uprawne rozpatrywane w naszym kraju.


Za pole demonstracyjne odpowiada Łukasz Kuleczka, specjalista ds. produkcji roślinnej WODR Sielinko. Przyznaje, że pracy z poletkami jest mnóstwo, ale zawsze zadowolony jest z efektu końcowego.

Trzy dni na zwiedzanie

W tym roku impreza odbędzie się 3–5 czerwca. Organizatorzy zachęcają jednak nie tylko do samego zwiedzania poletek i zapoznawania się z zastosowaną na nich technologią uprawy. Na polu pokazowym nie zabraknie stref poświęconych konkretnym zagadnieniom. I tak wyznaczona została sekcja dla Instytutu Ochrony Roślin. To 3 pasy roślin, m.in. rzepaku odmian bardziej i mniej podatnych na choroby, czy jęczmienia specjalnie zainfekowanego plamistością siatkową i głownią. Pierwszy pas będzie stanowił kontrolę bez ich zwalczania. Kolejne 2 pokażą skuteczność różnych rozwiązań.

Inną sekcję przejmie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Tam pokazane zostaną 3 systemy uprawy (orka, strip-till i siew uproszczony po płytkiej talerzówce i głębokiej uprawie kultywatorem). W każdym z tych systemów wysiane zostaną burak, słonecznik, kukurydza i pszenica. Ocenę wzrostu roślin przeprowadzą pracownicy naukowi UPP.

Na poletkach z pszenicą orkisz zaprezentowany będzie wpływ różnych poziomów nawożenia azotem na rośliny oraz skuteczność mechanicznego odchwaszczania tej uprawy. Przygotowano też strefę, na której pokazane zostanie automatyczne pobieranie prób glebowych, czy strefę, w której będzie można zobaczyć działanie urządzeń monitorujących stan odżywienia roślin azotem. Na specjalnie wydzielonej części o powierzchni 0,3 ha odbędzie się pokaz siewu bezpośredniego w międzyplon, składający się z grochu i facelii.


Mieszanki roślin na pasach kwietnych podczas naszej wizyty jeszcze wschodziły (1), podobnie jak zboża jare siane pomiędzy deszczami (2). Nie zabraknie oczywiście odmian rzepaku (3).

Strefa innowacji

To zupełna nowość na KDP. W wydzielonej strefie odbywać się będą krótkie wykłady, po których nastąpi pokaz omawianej technologii. Spodziewać się można sprzętu z zakresu rolnictwa precyzyjnego, dronów i robotów. Będzie można usłyszeć też o wykorzystaniu w rolnictwie sztucznej inteligencji, czy zweryfikować fakty i mity o jakości żywności. Nie zabraknie metod ochrony biologicznej i m.in. efektów działania bakteryjnej zbożowej zaprawy nasiennej, czy preparatów biologicznych, zarejestrowanych do ochrony rzepaku przed chorobami. Top agrar objął Krajowe Dni Pola patronatem medialnym.

Jacek Daleszyński
Fot. Daleszyński, Siara

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:17