Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Spółki hodowli koni na minusie – co z zapowiadanym dokapitalizowaniem?

Obrazek
Ważą się losy dokapitalizowania spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Resort rolnictwa zastanawia się nad wsparciem finansowym stadnin koni. 
wk2 marca 2020, 16:20
Jeszcze w grudniu zeszłego roku resort rolnictwa na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych twierdził, że istnieje potrzeba dokapitalizowania 7 strategicznych spółek, w tym 4 stadnin i 2 stad ogierów. Łączna kwota dokapitalizowania miała sięgać 43 mln zł, w tym 5 mln zł dla Janowa Podlaskiego. 

O dalszych losach tego planu dopytywali w interpelacjach posłowie opozycji. Na pytania poseł Krystyny Skowrońskiej z Platformy Obywatelskiej resort rolnictwa napisał, że takie plany istniały i miały służyć m.in: odnowieniu i modernizacji aparatu wytwórczego poprzez inwestycje rzeczowe służące poszerzeniu bazy przychodowej. 

Inwestycje te miały dotyczyć przede wszystkim: budynków i budowli inwentarskich (obory, jałowniki, infrastruktura jeździecka, infrastruktura hodowlana), maszyn i urządzeń rolniczych (nowe, wydajne i oszczędne maszyny i urządzenia rolnicze, znacznie obniżające koszty produkcji) oraz materiału hodowlanego (bydło hodowlane, ogiery oraz materiał genetyczny koni i bydła). 

Jednak projekt dokapitalizowania wybranych spółek został zawieszony z uwagi na skomplikowanie procedur wyboru niezależnego wykonawcy testów prywatnego inwestora, mających określić, czy działanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej. Cała procedura nie miała szans zakończyć się w 2019 r. dlatego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odstąpił od procedowania dokapitalizowania w grudniu 2019 r., przekładając jednocześnie wykonanie testów prywatnego inwestora na styczeń 2020 r. Ostatecznie testy te zostały wykonane i nie wykazały przeszkód w dokapitalizowaniu spółek KOWR, gdyż nie stanowi to nielegalnej pomocy publicznej. 

Spółki hodowli koni na minusie


W innej interpelacji złożonej przez posłów Dorotę Niedzielę oraz Kazimierza Plocke z Platformy Obywatelskiej resort rolnictwa przyznał, że sytuacja niektórych spółek strategicznych jest zła. Wyniki finansowe netto spółek hodowli roślin i zwierząt są na plusie i wynoszą odpowiednio 7 mln zł i 8,7 mln zł. Ale spółki hodowli koni są już na dużym minusie wynoszącym 9,8 mln zł. 

 - Planowane dokapitalizowanie spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki z grudnia 2019 r. ostatecznie miałoby dotyczyć 4 spółek na kwotę łączną 24 mln zł. Na chwilę obecną żadna ze spółek nie została dokapitalizowana oraz nie zapadła ostateczna decyzja w tym zakresie – napisało w odpowiedzi na pytania ministerstwo rolnictwa. Łączny majątek 41 spółek strategicznych na koniec 2018 r. zgodnie z zatwierdzonymi przez Zgromadzenia Wspólników sprawozdaniami finansowymi wyniósł 2,1 mld zł. 

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)