StoryEditor

Sporny dym z komina sąsiada

Pytanie: Na elewacji domu – od strony mojej działki sąsiad wykonał komin pieca, w którym opala drewnem. Dym z komina jest uciążliwy, bowiem najczęściej przenika na naszą działkę. Czy komin ten jest zgodny z prawem?
16.05.2020., 11:05h
Na podstawie tak ogólnej informacji nie można stwierdzić, czy komin został wykonany zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Generalnie jednak, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę prace budowlane polegające na przebudowie budynków jednorodzinnych, o ile nie prowadzą do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków oraz ich remoncie. Takie prace nie wymagają również zgłoszenia zamiaru ich wykonania.

Kluczowe znaczenie może mieć jednak pojęcie „zwiększenia obszaru oddziaływania”, przez które można rozumieć również immisje (zanieczyszczenia). W niniejszej sprawie sugeruję zgłoszenie właściwemu nadzorowi budowlanemu spornego komina w celu sprawdzenia legalności jego wykonania. W przypadku ustalenia, że wykonania komina narusza przepisy prawa budowlanego, możliwe jest nawet nakazanie jego rozbiórki. Stwierdzenie przez nadzór budowlany, że prace zostały wykonane zgodnie z przepisami nie oznacza jednak, że Czytelnikowi nie przysługuje żadna prawna ochrona.

Jeżeli zatem immisje (czyli w tym przypadku dym z komina sąsiada) zakłócają korzystanie z nieruchomości Czytelnika ponad przeciętna miarę, może on żądać od sąsiada pr...
Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 01:28