Sprzedaż gruntu pod działalność i podatek VAT
Prowadzę gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. Kiedyś wydzierżawiałem sąsiadowi mój teren, który miał działalność gospodarczą w zakresie transportu samochodowego. Grunt jest objęty PZP jako teren usług. Obecnie jego następca prawny chce kupić tę działkę. Czy będę musiał zapłacić VAT od tej transakcji?
Pytanie: Prowadzę gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. W latach 2001-2015wydzierżawiałem ok. 1 ha gruntów rolnych sąsiadowi, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie transportu samochodowego. Grunt ten jest objęty PZP jako teren usług. Obecnie jego następca prawny chce kupić tę działkę. Czy będę musiał zapłacić VAT od tej transakcji?
Zdaniem Romana Włodarza – prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i naszego eksperta – linia orzecznicza przy tego typu transakcjach zmieniała się w ostatnich kilkunastu latach. Obecnie przeważa pogląd, że jeżeli działalność w zakresie dzierżawy gruntu cechuje się zarówno powtarzalnością, jak i długim okresem trwania, to grunt wykorzystywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, a właściciel prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. NSA wskazał przy tym, że dla oceny, czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w określonym zakresie nie ma znaczenia to, czy w tym zakresie zarejestrowała ona działalność czy też nie.
W przypadku, gdy strona dokonuje dostawy gruntu, przy pomocy którego prowadziła wcześniej nieprzerwanie działalność gospodarczą (taką chociażby jak dzierżawa), czyni to w ramach prowadzonej działalności, a nie zarządu majątkiem osobistym. Są to bowiem działania charakterystyczne dla przedsiębiorcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Zatem, w omawianym przypadku, sprzedaż przedmiotowej działki będzie opodatkowana 23% VAT i dla tej jednostkowej transakcji nasz rolnik ryczałtowy stanie się podatnikiem VAT. Opr. pł
Fot. Łuczak