Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Stado bydła zaatakowane na Mazowszu przez wilki. Krowa zagryziona!

Obrazek

Mieszkańcy gminy Różany w powiecie makowskim w strachu. Kilka dni temu okoliczne wilki podeszły blisko gospodarstw i zaatakowały stado krów. 

Karol Pomeranek13 września 2022, 17:00

To były młode wilki

Informację, że to wilki stoją za atakiem potwierdził na antenie Polskiego Radia RDC Krzysztof Rylski, rzecznik nadleśnictwa Pułtusk. W jego ocenie stado krów zostało zaatakowane przez niewielką ilość osobników, najprawdopodobniej dwa. Przedstawiciel nadleśnictwa ocenia, że były to raczej młode wilki, które poszukują nowych terytoriów i nie do końca potrafią jeszcze polować na dziką zwierzynę, stąd decydują się na łatwiejszy łup.
Nadleśnictwo Pułtusk położone jest w centralnej części kraju, w województwie mazowieckim i swoim zasięgiem obejmuje cały teren powiatu pułtuskiego oraz części powiatów makowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego.

Apel burmistrza: Nie zostawiać zwierząt hodowlanych samopas

Co do tego, że wilki są sprawcami zagryzienia jednej z krów nie ma również wątpliwości Piotr Świderski, burmistrz w Różanie, który opiera się na opinii makowskiego powiatowego lekarza weterynarii. Włodarz gminy apeluje do okolicznych rolników, żeby w chwili obecnej bardziej pilnowali swoich zwierząt hodowlanych, żeby ich nie zostawiać samopas na terenach gdzie znajdują się kompleksy leśne
– W związku z pojawiającymi się informacjami, że na terenie gminy Różan, zdarzają się przypadki zagryzienia zwierząt hodowlanych przez wilki, zwracam się uprzejmie z prośbą o dopilnowanie i niepozostawianie inwentarza żywego bez dozoru. Wilki w Polsce są pod ścisłą ochroną. W razie zauważenia drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczać pastwiska specjalnymi siatkami. Ponadto należy zwracać się o pomoc bezpośrednio do właściwego miejscowo nadleśnictwa oraz kół łowieckich – napisał w specjalnym komunikacie.

Gmina Różan objęta jest zakresem działalności Nadleśnictwa Pułtusk (ul. Bartodziejska 50, 06-100 Pułtusk, tel. 23 6921465).

Jak zabezpieczyć zwierzęta przed atakiem wilków?

Jak podaje serwis jednostek samorządu terytorialnego, jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich, hodowlanych są tzw. fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm, które należy rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału, znajdowały się około 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze.
– Inną metodą stosowaną w wielu gospodarstwach są tzw. pastuchy elektryczne – ogrodzenie w formie dwóch lub trzech przeciągniętych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje się na wysokości około 1 m. Wilki odstraszane są od pastucha impulsami elektrycznymi. Ochronę mogą stanowić odpowiednio szkolone do obrony przed wilkami psy, a także ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej na minimum 0,5 m w głąb ziemi. 

fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)