Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Strajk rolników w całej Polsce: „Nasz kraj będzie utrzymywał Zachód?!”

Obrazek

Dzisiaj na drodze krajowej nr 91 między miejscowością Topola Królewska i rondem w Emilii, a także DK 60 między Topolą Królewską i Topolą Szlachecką oraz w innych miejscach w całej Polsce odbywa się strajki rolników. Drogi będą zablokowane w godzinach od 8:00 do 20:00.

Aleksandra Galus9 maja 2018, 10:30

Rolnicy protestowali w obronie swoich interesów. Strajk odbywał się w kilku regionach Polski. Na liście żądań jest między innymi wypłata zaległych odszkodowań za szkody łowieckie. Producenci warzyw i owoców są niezadowoleni również z tego, że w momencie gdy do naszego kraju sprowadzanych jest duża ilość warzyw i owoców z Zachodu, jednocześnie brakuje wsparcia dla rodzimych producentów warzyw i owoców. W sytuacji, gdy rolnicy chcą sprzedać warzywa lub owoce poza granicami naszego kraju, napotykają na szereg utrudnień związanych z obowiązkiem spełnienia wielu norm i badań. Rolnicy pytają: „Nasz kraj będzie utrzymywał zachód?!”.
Strajk rolników ma się odbył się także w Sieradzu. Konwój traktorów przejechał rano od Blaszek do Grabowca. To wszystko połączone było z blokadą krajowej drogi nr. 12 w okolicy Sieradza. W tym samym czasie trwały strajki w okolicy Nowych Skalmierzyc - Kalisza oraz Łęczycy. Organizatorem strajku było Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraz Unia Warzywno-Ziemniaczana.

Zobacz relację na żywo z miejsca strajku:


Brak realizacji rolniczych postulatów

Do protestów przyłącza się także rolnicze OPZZ. Postulaty rolników to m.in. brak możliwości szacowania strat spowodowanych przez dziką zwierzynę, brak wypłaty odszkodowań za straty z tytułu ASF czy zaniechanie oddłużenia gospodarstw rolnych.

Według Sławomira Izdebskiego propozycja ustawy oddłużeniowej w aktualnym kształcie jest nie do przyjęcia. Projekt zakłada wykluczenie z pomocy rolników, którzy są już w trakcie postępowania komorniczego lub syndyka, w takim wypadku tym rolnikom nikt już nie pomoże.

Rolnikom nie podoba się także propozycja szacowania szkód łowieckich przez sołtysów. O tym i o pozostałych postulatach rozmawiali dzisiaj szef OPZZRiOR z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Ustalili, że szacowaniem strat powinien zająć się ARiMR lub ODR. Rolniczy OPZZ zapowiada debatę na temat stanu polskiego rolnictwa z rolnikami i przedstawicielami rządu.
ag
fot. Facebook/Unia Warzywno-Ziemniaczana


Czytaj także:


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)