StoryEditor

Superlotnisko: Groźba likwidacji 750 gospodarstw

Rolnicy, którym grozi wywłaszczenie z ojcowizny z związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie zakładają komitety protestacyjne i zbierają podpisy do prezydenta z apelem o pomoc. Ich zdaniem, tylko w pierwszym etapie inwestycji trzeba będzie zamknąć 750 gospodarstw rolnych. A to dopiero początek.  
30.05.2018., 15:05h
Skala szkód, jakie będą wyrządzone w rolnictwie przy realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Baranowie może być ogromna. Szacuje się, że tylko w I etapie dotknie to 750 gospodarstw rolnych, 1250 nieruchomości i domów mieszkalnych oraz ponad 100 przedsiębiorstw. 

Twarzą w twarz z ministrem


Rolnicy o swoich wątpliwościach osobiście poinformowali już ministra rolnictwa, z którym spotkali się kilka dni temu w miejscowości Młodzieszyn. Na sali pojawiły się transparenty „NIE dla lotniska w Baranowie. Rolnicy” oraz „Ziemia dla rolników. Nie dla lotniska”.

Na spotkanie przybyli mieszkańcy gmin Baranów, Teresin oraz Wiskitki, których bezpośrednio dotyka kontrowersyjna inwestycja.
– Przyjechaliśmy tu z prośbą panie ministrze. Chcielibyśmy mówić o miejscach pracy. Dzisiaj stoimy na progu likwidacji tysięcy gospodarstw. Dotyczy to 20 miejscowości i 7 tys. ha. dobrych gruntów. Przyjęta w pośpiechu bez konsultacji specustawa nakłada wiele rygorów na rolników. Często sprzecznych i nieludzkich. Chcemy prosić o pomoc. To jest region uprawy wczesnego ziemniaka, region uprawy warzyw, poważny region uprawy kukurydzy – zwrócił s...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:43