StoryEditor

Susza 2018: 20-30 tys. gospodarstw upadnie

Mimo zapowiedzi rozpoczęcia wypłat dla poszkodowanych oraz złagodzenia wymogów dotyczących ubezpieczenia upraw sprawa suszy wśród rolników i polityków wywołuje ogromne emocje. Tak było i na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Debata będzie kontynuowana na następnym posiedzeniu Sejmu.
03.10.2018., 16:10h
Posiedzenie komisji rolnictwa odbyło w związku z wnioskiem posłów klubu Nowoczesna „o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji rządu o podjętych działaniach w związku z wystąpieniem na terenie kraju klęski żywiołowej, w postaci suszy, w celu uchronienia obywateli przed drastycznym wzrostem cen produktów zbożowych”.

Posłowie opozycji zwrócili, że tegoroczna susza jest jedną z największych klęsk w ostatnich dziesięcioleciach, a średnie straty wynoszą między 30 a 60%, w niektórych regionach przekraczają nawet 70%. Zdaniem posłów Nowoczesnej system szacowania strat jest farsą, a pomoc rządu dla rolników niewystarczająca. Stąd wniosek o debatę o posiedzeniu Sejmu.

GORZKI GŁOS ROLNIKÓW

Obecni na sali rolnicy częściowo potwierdzili diagnozę opozycji. Ich zdaniem system pomocy jest niewydolny, a to powoduje jeszcze większe kłopoty.

– Ok. 20-30 tys. gospodarstw towarowych upadnie przez waszą nieudaczną pomoc i zaniechanie – mówił Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych.

– Dzisiaj pietruszka kosztuje już 10 zł, cebula kosztuje 4 zł, jest droższa o 30 gr. niż w Niemczech, jak dzisiaj polski emeryt ma żyć? Czy wy że...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:49