StoryEditor

Tajlandia: przekształcili wysypisko w miejską farmę, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe

Pandemia koronawirusa sparaliżowała dostawy żywności na całym świecie. Powstanie miejskiej farmy na dawnym wysypisku śmieci w północnej Tajlandii dało nadzieję miejscowej ludności na utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju w tym trudnym okresie.
11.01.2021., 14:01h
Farma powstała w Chiang Mai, około 700 km od Bangkoku. Supawut Boonmahathanakorn, architekt społeczny, który pracuje nad rozwiązaniami mieszkaniowymi dla bezdomnych, zwrócił się do władz z planem przekształcenia nieużywanego wysypiska śmieci w miejską farmę, aby wspierać biednych.

– Wcześniej mapowaliśmy nieużywane przestrzenie miasta z pomysłem sadzenia drzew w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Składowisko, które było używane przez 20 lat, było jednym z takich miejsc – powiedział.

– Biedne rodziny wydają ponad połowę swoich zarobków na jedzenie, więc kiedy ich dochody się wyczerpały, starały się wyżywić swoje rodziny. Ta farma była kołem ratunkowym dla wielu z nich – dodał Supawut.

Paraliż w dostawach żywności na całym świecie wywołany pandemią koronawirusa skłoniły mieszkańców miast do uprawy owoców i warzyw na podwórkach i tarasach swoich domów i zmusiły władze do rozważenia rolnictwa miejskiego jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego.

W Chiang Mai, po tym, jak władze zatwierdziły plan farmy, apel w mediach społecznościowych zaowocował darowiznami w postaci m .in. sadzonek wielu roślin.

Dzięki wypożyczonym przez miasto koparkom Supawut i jego zespół oczyścili działkę o powierzchni 4800 metrów kwadratowych (0,48 ha) z blisko 5700 ton śmieci.
Teren został wyrównany i oddany do użytku miejscowej społeczności w czerwcu 2020 roku. Obecnie około pół tuzina rodzin uprawia tam bakłażany, kukurydzę, banany, maniok, chili, pomidory, jarmuż i zioła.

– Farmy miejskie nie są w stanie wykarmić całego miasta, ale mogą poprawić bezpieczeństwo żywnościowe i budować większą samowystarczalność – uważa Supawut.

Według badania przeprowadzonego w 2018 r. przez Uniwersytet Stanowy w Arizonie, rolnictwo miejskie może potencjalnie wyprodukować aż 180 milionów ton żywności rocznie.

Źródło: reuters.com
Fot. news.trust.org
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:18