StoryEditor

UE nie zamknie granicy z Ukrainą. Co dalej z polskim rynkiem zbóż?

Korzystając z obecności Janusza Wojciechowskiego na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce postanowiliśmy zapytać unijnego komisarza ds. rolnictwa o pomoc Komisji Europejskiej dla polskich rolników, plan ratowania i monitorowania unijnego rynku zbóż oraz możliwości ograniczenia importu ziarna czy też jego wzmożonych kontroli na granicy.  - Jeżeli ktoś myśli o tym, że zamknie granicę z Ukrainą, to po prostu myśli nierealnie dlatego, że po pierwsze nie zgodzi się na to 27 krajów członkowskich, a po drugie polska gospodarka by na tym straciła - mówił komisarz Wojciechowski w rozmowie z nami. Obejrzyj cały wywiad!

Karol Bujoczek: Jesteśmy na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce.  Z nami pan komisarz Janusz Wojciechowski. Panie Komisarzu od razu zadam najważniejsze pytanie: co dalej z rynkiem zbóż, bo wszyscy rolnicy są naprawdę bardzo mocno poirytowani obecną sytuacją. Zostali z mocno wypełnionymi magazynami, ceny z dnia na dzień spadają. Jakie rozwiązanie przewidujemy?


Janusz Wojciechowski: Właściwie decyzje o pomocy dla rolników dotkniętych tą sytuacją to są jakby dwie formy pomocy. Jedna to jest 600 milionów złotych w ramach pomocy krajowej, na którą Komisja Europejska zgodzi się - mogę to zapewnić - w najbliższych dniach, bo to jest ta pomoc publiczna, udzielana ze zgodą Komisji. To będą te dopłaty do sprzedanego zboża dla rolników i rekompensata spadku cen. Natomiast druga forma została właśnie w ostatnich dniach otwarta i to jest rezerwa kryzysowa ze Wspólnej Polityki Rolnej. Tutaj jest pomoc dla trzech krajów graniczących z Ukrainą, w których rolnicy ponoszą największe straty w związku z wysokim importem zbóż. Są to: Polska, Bułgaria i Rumunia, przy czym pomoc dla Polski jest największa część tej kwoty uruchomionej rezerwy kryzysowej - prawie 30 milionów euro z możli...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 22:34