StoryEditor

Ułatwienia w budowie silosów i magazynów zbożowych: rząd się nie zgadza

Dalsza liberalizacji przepisów nie znajduje uzasadnienia – tak ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie poluzowania zasad dotyczących budowy magazynów na zboża. Dlaczego rząd się nie zgadza?  
11.08.2023., 13:08h

Pod koniec lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosowała do ministra rolnictwa Roberta Telusa pismo w wnioskiem w sprawie zmiany przepisów dotyczących budowy magazynów na zboże. 

– Rolnicy wnioskują, aby przepisy regulujące budowę wiat pozwalały na budowę magazynów o powierzchni do 300 m2 bez ograniczenia ich szerokości i wysokości – napisał Wiktor Szmulewicz prezes KRIR. 

Nie będzie dalszych ułatwień w budowie

Nadesłanej właśnie odpowiedzi MRiRW poinformowało, że zwróciło się w tej sprawie do ministerstwa rozwoju i technologii. A te po dokonaniu konsultacji z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego uznało, że dalsza liberalizacji przepisów nie znajduje uzasadnienia.  

Zagrożenie katastrofą budowlaną 

Zdaniem rządu, obecne już przepisy dopuszczają budowę na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę, dużych obiektów kubaturowych w dodatku bez konieczności sporządzania projektu budowlanego i ustanawiania kierownika budowy. 

Dalsza liberalizacja w zakresie omawianych przepisów tj. dotyczących budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, może wpłynąć niekorzystnie na stosunki społeczne, ale co najważniejsze, może spowodować omijanie prawa zwłaszcza w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, jak również zwiększać ryzyko poważnych katastrof budowlanych orasz nieść za sobą znaczne zmniejszenie bezpieczeństwa tych obiektów dla ludzi – napisał w odpowiedzi wiceminister Rafał Romanowski. 

Ministerstwo rolnictwa przypomniało, że w ostatnich latach wprowadzono wiele ułatwień w zakresie realizacji inwestycji budowalnych w gospodarstwach rolnych. 

Jednak mając na względzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektów kubaturowych należy zgodzić się ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii – podsumował wiceminister R. Romanowski. 

wk
fot. Drożdż

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 05:23