StoryEditor

Zbliżają się wybory do izb rolniczych 2023

Wraz z końcem lipca, a dokładnie 28 lipca 2023 roku, upłynęła VI kadencja samorządu rolniczego, która obejmowała lata 2019-2023. Kiedy odbędą się wybory do izb rolniczych?
11.08.2023., 11:08h
28 lipca 2023 roku, zakończyła się VI kadencja samorządu rolniczego. Organy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, poza Zarządem WIR, przestały funkcjonować.

Kiedy odbędą się wybory?

Krajowej Radzie Izb Rolniczych, przysługuje uprawnienie do zarządzenia wyborów, a także określenie terminarza związanego z ich organizacją. 22 lutego 2023 roku, KRIR podjęła uchwałę Nr 2/2023, z której wynika, iż w niedzielę 24 września 2023 roku zarządzono wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych, wraz z terminarzem wykonania czynności, które związane są z przeprowadzeniem wyborów.
- Przypomnijmy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów, co 4 lata izby rolnicze muszą samodzielnie zorganizować wybory do walnych zgromadzeń. Nie otrzymują na ten cel żadnych subwencji ze środków budżetowych – czytamy na stronie WIR.

Tajne głosowanie

Spośród uprawionych członków, wybierani są członkowie walnego zgromadzenia danej izby, w wyborach pośrednich, dwustopniowych, które są przeprowadzone przez tajne głosowanie.
  • I etap wyborów odbędzie się 24 września 2023 roku, wtedy też zostanie wybranych dwóch członków rady powiatowej izby.
  • II etap wyborów odbędzie się do 15 października 2023, wtedy też każda rada powiatowa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego, a także delegata na walne zgromadzenie.
Po tych dwóch etapach z 31 Rad Powiatowych WIR, wyłaniane jest 62-osobowe Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Wlane Zgromadzenie Izby Rolniczej do 5 listopada wybierze:
  • Zarząd, Komisję Rewizyjną i komisje problemowe.
Więcej informacji tutaj:
Bernat Patrycja
źródło i zdjęcie: WIR
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 23:46