StoryEditor

Umowa zbożowa: Dlaczego Rosja blokuje statki?

Na początku czerwca Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule ogłosiło, że Rosja odmówiła zarejestrowania floty, która miała brać udział w Inicjatywie zbożowej. Takie postępowanie wymusiło oczekiwanie aż 50 statków w kolejce na inspekcję. Trzy dni po odmowie, Rosjanie wznowili rejestrację przybywającej do załadunku floty, niestety poważnie naruszając ustalone procedury.
07.06.2023., 09:06h
1 czerwca Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule poinformowało o kolejnej odmowie rosyjskiej delegacji zarejestrowania floty do udziału w Czarnomorskiej inicjatywie. To spowodowało, że Wspólne Centrum Koordynacyjne nie miało możliwości sporządzenia planu inspekcji w pierwszym dniu czerwca. Wcześniej 30 i 31 maja, Rosja zarejestrowała tylko 1 statek do inspekcji w porcie Czarnomorskim.

Jak wynika z oświadczenia Centrum Koordynacyjnego, przyczyną blokowania rejestracji nowych statków jest brak eksportu rosyjskiego amoniaku, który przed rozpoczęciem wojny był transportowany rurociągiem Togliatti-Odessa. Przepustowość tej linii wynosiła około 2,5 mln ton rocznie.

Statki czekają po 3 miesiące

Odmawianie rejestracji nowych statków, które chcą uczestniczyć w Inicjatywie zbożowej, spowodowało nagromadzenie floty na tureckich wodach terytorialnych. Kolejka wynosiła 50 statków, które miały przetransportować 2,4 miliona ton żywności do innych krajów. Przy tym niektóre z tych statków oczekują na inspekcję już od ponad 3 miesięcy. Blokowanie rejestracji nowych statków oraz brak przeprowadzanych inspekcji generują straty w wysokości ponad...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:40