StoryEditor

Grupa Azoty zostanie przejęta przez Orlen. Ustabilizują ceny nawozów?

Ostatnio informowaliśmy o zwiększeniu produkcji nawozów, przez Grupę Azoty co miało być następstwem znacznych spadków cen gazu w Europie. Pojawiły się także informację, że zakłady Agrochem Puławy, należące do Grupy Azoty mogą w przyszłości stać się częścią Orlenu. Miałoby to być spowodowane przez złe wyniki finansowe odnotowane w I kwartale 2023 r. Dzisiaj podczas konferencji Daniel Obajtek prezes Orlenu potwierdził tę informację.
Pojawiły się informację, że zakłady Agrochem Puławy, należące do Grupy Azoty mogą w przyszłości stać się częścią Orlenu. Miałoby to być spowodowane właśnie przez złe wyniki finansowe odnotowane w I kwartale 2023 r. Więcej o tym i o najnowszych cenach nawozów przeczytasz tutaj:
Nowy cennik Agrochem Puławy, obniżki cen nawozów nawet o 720 zł! Sprawdź, ile kosztują nawozy od Grupy Azoty.

Dzisiaj te informacje znajdują potwierdzenie. Grupa Orlen planuje do końca roku przejąć Grupę Azoty Puławy. Ogłoszono podczas konferencji o rozpoczęciu rozmów, a porozumienie w tej sprawie podpisane zostało 6 czerwca 2023 roku w Puławach.

Orlen przejmuje Grupę Azoty

— Już od lat 90. istniał pomysł konsolidacji polskich zakładów azotowych. Był to pomysł, a jak wiadomo pomysły nie zawsze się realizuje. W 2010 roku Orlen przejmował Anwil i także w tym 2010 roku padła propozycja o koncentracji Puław i Anwilu, ale rozmowy nie przyniosły żadnego efektu. Później powstała Grupa Azoty, która dokonała połączeń korporacyjnych, ale nie doszło do połączeń biznesowych. Dziś wracamy do tej koncepcji. Mamy szansę dokonać koncentracji Grupy Orlen, dlatego podpisaliśmy list intencyjny, rozpoczynając etap badań w zakresie akwizycji Grupy Azoty Puławy. Orlen posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie przejmowania i umacniania firm —  zaznaczył podczas briefingu prasowego prezes Obajtek.

Jak zaznaczył podczas briefingu Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty, zainteresowanie akwizycją Zakładów Azotowych, przez Grupę Orlen świadczy o potencjale puławskiej spółki.

— Orlen to silny partner, z którym od wielu lat z powodzeniem współpracujemy w wielu obszarach - powiedział Tomasz Hinc.

Jak przejęcie Grupy Azoty wpłynie na ceny nawozów?

Według Daniela Obajtka połączenie Orlen i Grupy Azoty wpłynie pozytywnie zarówno na lepszą, jak i szerszą ofertę nawozów dla rolników.

—  Połączenie to lepsza i szersza oferta nawozów dla rolników. Planujemy tę fuzję przeprowadzić na zasadzie spokoju społecznego i dialogu. Zależy nam na utrzymaniu kompetencji, rozwoju tej firmy. Mamy środki finansowe, mamy zdecydowanie większe możliwości, żeby stabilizować sytuację, jeśli chodzi o nawozy —  zaznaczył Obajtek.P.B/K.SZ
fot: Grupa Azoty twitter
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 04:45