StoryEditor

Tylko 40% rolników interesują ekoschematy w dopłatach bezpośrednich 2023

Do tej pory jedynie 40% rolników, składających wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 zdecydowało się skorzystać z ekoschematów, mówił Ryszard Zarudzki, z-ca prezesa ARiMR. Jakie jest zainteresowanie hodowców ekoschematem „Dobrostan zwierząt” i producentów dopłatami do sprzedanych zbóż?
05.06.2023., 12:06h

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy

Do tej pory rolnicy złożyli ponad 815 tysięcy wniosków o dopłaty bezpośrednie, ale jedynie 40% wnioskodawców postanowiło skorzystać z ekoschematów, mówił Ryszard Zarudzki, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wywiadzie udzielonym red. naczelnemu top agrar Polska, Karolowi Bujoczkowi w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku. To zdecydowana poprawa od początku kampanii, ale nadal bardzo mało. Czy to porażka doradztwa?

– Myślę, że to za wcześnie, by wyciągać takie wnioski – powiedział zastępca szefa ARiMR i zakomunikował, że Agencja przygotowuje rozwiązania dla pewnej grupy rolników, które pozwolą, żeby za oświadczeniem złożonym w sierpniu zyskać lepsze warunki.

–  Jeszcze wiele się wydarzy – zapowiedział Ryszard Zarudzki – Składać do 30 czerwca zgodnie z procedurą, ale potem jeszcze będziemy szukać dobrych rozwiązań.

Ekoschemat: dobrostan zwierząt

ARiMR oczekuje jeszcze na ok. 400 tysięcy wniosków. W tej grupie najprawdopodobniej będzie sporo wniosków uwzględniających ekoschemat dobrostan zwierząt, ze względu na to, że do tej pory było wiele niewiadomych dotyczących tej kwestii.

Jak zaznaczył nasz rozmówca, 54 tysiące wniosków z całej puli złożonych zakładają zasady dobrostanowe. To mało i oznacza, że w puli, która jeszcze została, jest sporo chętnych do korzystania z ekoschematu dobrostanowego. W strukturze wniosków 80% to bydło mleczne i opasowe – nie mięsne. To znaczy z kolei, że jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii pozostałych zwierząt. 

Dopłaty do zbóż

Od 2 czerwca działa nabór wniosków o dopłaty do sprzedaży zbóż i już pierwszego dnia rano było tych wniosków 150, co pokazuje skalę zainteresowania rolników tym wsparciem. Teraz jest już ich około 1500, a minęło zaledwie kilka dni.

Na wniosek naszych Czytelników, którzy mają wątpliwości z poprawnym sformułowaniem opisu faktur szef ARiMR zapowiedział, że jak najszybciej opracowane zostaną rozwiązania, które pomogą producentom, a odpowiedzi zostaną zamieszczone na stronie internetowej ARiMR.

Zobacz cały wywiad z Ryszardem Zarudzkim!

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:25