StoryEditor

Znamy następcę Timmermansa: Maroš Šefčovič przejmuje inicjatywę w sprawie Zielonego Ładu

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, ogłosił swoją rezygnację. Jego następca został już mianowany. Czy Maroš Šefčovič ociepli wizerunek Zielonego Ładu?
29.08.2023., 15:08h
Jak ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej dr Ursula von der Leyen po podjęciu przez Timmermansa decyzji o rezygnacji z funkcji wiceprzewodniczącego KE jeszcze tego samego dnia - we wtorek 22 sierpnia - zdecydowano, że stanowisko Holendra zajmie Maroš Šefčovič. Słowak będzie również odpowiedzialny za Zielony Ład. Według von der Leyen, Šefčovič będzie nadal tymczasowo kierował Dyrekcją Generalną ds. Działań w dziedzinie Klimatu (DG CLIMA), którą kierował Timmermans, do czasu powołania nowego holenderskiego komisarza. 

Šefčovič jest członkiem kolegium komisarzy w Brukseli z ramienia Słowacji od 2009 r. i wraz z komisarzem ds. budżetu UE Johannesem Hahnem jest najdłużej urzędującym członkiem tego organu pod rządami von der Leyen. Od 1 grudnia 2019 r. jest jednym z wiceprzewodniczących i komisarzem ds. stosunków międzyinstytucjonalnych. Od 2021 r. jest również odpowiedzialny za wdrażanie traktatów dotyczących Brexitu.

Kolejny socjaldemokrata

W wyborach prezydenckich na Słowacji w 2019 r. 57-letni Šefčovič startował jako kandydat niezależny. Tutaj jednak był wspierany przez socjaldemokratyczną Smer - sociálna demokracia (Smer-S...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 01:32