StoryEditor

Unikaj upadku… nie tylko z wysokiego konia

Ponad połowa rejestrowanych w gospodarstwach wypadków do upadki, w tym z wysokości. Konsekwencje to złamania, urazy i krwotoki wewnętrze, a nawet śmierć. Brzmi groźnie i jest! A przyczyny zazwyczaj są błahe.
19.07.2023., 14:07h
Noga w gipsie, ręka na temblaku w same żniwa? A to jedne z najmniej poważnych konsekwencji upadku z wysokości, które w okresie letnim ze wzmożoną siłą zgłaszane są do KRUS. Jak podaje Kasa, zdarzenia te są zazwyczaj konsekwencją zagrożeń, które na pierwszy rzut oka nie wydają się poważne. Jednak ich nagromadzenie lub splot ze zmęczeniem i niewyspaniem może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Najczęstszą przyczyny upadów wg KRUS są:
 • zły stan nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie);
 • brak odpowiedniego obuwia roboczego;
 • niedostateczna koncentracja podczas pracy;
 • niekorzystanie lub nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości;
 • wady konstrukcyjne budynków, schodów i stanowisk zwierząt
 • niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe,
 • progi w otworach drzwiowych, różnice poziomów powierzchni;
 • nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów.


Rolnicy, którzy zgłaszają swoje obrażenia do KRUS najczęściej zaliczają: 
 • upadki na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych;
 • upadki z wysokości tj. drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew;
 • upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych;
 • upadki na nawierzchni w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych.
Jak widać na podstawie przyczyn – zapobieganie upadkom w gospodarstwie nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi na poprawę bezpieczeństwa pracy. Chodzi bardziej o świadomość zagrożeń i większą uważność podczas wykonywanych zadań, a także higienę pracy. Zmęczenie pojawiające się w żniwa podczas walki z czasem zapewne temu nie sprzyja. Jednak wyrobienie w sobie właściwych nawyków – jak używanie właściwego obuwia czy stabilnej drabiny, wchodzenie i schodzenie z niej przodem do szczebelków chroni zdrowie. I na to właśnie stawiają Uważni w żniwa.

Jesteś rolnikiem? Sprawdź, ile wiesz o bezpieczeństwie w gospodarstwie. To może uratować życie Tobie lub bliskim! Za poprawne rozwiązanie quizu czekają nagrody gwarantowane: odblaskowe szelki oraz zestaw naklejek „Uważnych”. Dla mistrzów uważności – zestawy odzieży, obuwia i akcesoriów BHP niezbędnych w  rolnictwie. Każdy wart 2 000 zł.
W zakładce – do pobrania na uważni.topagrar.pl znajdziesz materiały, które ułatwią zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie. Mamy też materiały dla najmłodszych, które zapoznają ich z głównymi zasadami chroniącymi ich zdrowie i życie podczas żniw i nie tylko.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 00:29