StoryEditor

UOKiK – pozywajcie Biedronkę za „haniebne praktyki”. Będziemy was wspierać!

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nazwał nieuczciwe wykorzystywanie przez Jeronimo Martins Polska przewagi kontraktowej nad dostawcami owoców i warzyw „haniebną praktyką” – chodzi o tzw. rabaty wsteczne za wcześniej zrealizowane dostawy. Chróstny wezwał tych producentów i dostawców, których dotknęły podobne praktyki, do występowania z roszczeniami wobec JMP i obiecał im wsparcie w postaci tzw. istotnego poglądu w sprawie.
15.12.2020., 13:12h
„Droga od producenta do konsumenta wiedzie przez dostawców i sprzedawców, w tym sieci handlowe. Jest niezwykle istotne, aby podmioty zaangażowane w dostawy żywności dla Polaków dbały o siebie nawzajem postępowały uczciwie i odpowiedzialnie. Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej jest absolutnie niedozwolone z punktu widzenia przepisów prawa. Jest to również haniebne z punktu widzenia odpowiedzialności, jaką powinny wykazywać się pomiędzy sobą podmioty zaangażowane w łańcuch dostaw żywności dla konsumentów.” – grzmi Tomasz Chróstny w komentarzu do decyzji o ukaraniu Jeronimo Martins Polska.

„Zdecydowałem o nałożeniu kary w wysokości ponad 700 mln zł na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka, za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. JMP stosowała system retro-rabatów, wymuszając – głównie na dostawcach owoców i warzyw, ale nie tylko – rabaty wsteczne. Onacza to, że spółka wymuszała wstecznie, po zapoznaniu się z obrotem za dany miesiąc swego kontrahenta, dzielenie się wynagrodzeniem za zrealizowane dostawy. Tego typu praktyki należy uznać za skrajnie nieuczciwe, ale również nieodpowiedzialne.” – podkreśla prezes UOKiK.

Jeronimo Martins nie pozostawił sprawy bez komentarza, zamierza dochodzić swoich praw w na drodze sądowej

- Jeronimo Martins Polska stanowczo sprzeciwia się stronniczej, pozbawionej podstaw prawnych i faktycznych decyzji nałożonej przez UOKiK, a tym samym uważa ją za niesprawiedliwą i niezasłużoną - czytamy w stanowisku sieci. - Co więcej, UOKiK podjął tę decyzję nie przestrzegając należytych procedur prawnych, nawet nie wysłuchując dostawców - twierdzi Biedronka.

Sieć handlowa w komentarzu wskazuje, że największa liczba podmiotów objętych postępowaniem to dostawcy żywności przetworzonej. - Wbrew temu, co ogłosił publicznie Prezes UOKiK, dostawcy owoców i warzyw są reprezentowani w tej sprawie w niewielkiej liczbie, a jeśli już – są to głównie importerzy - wskazuje Biedronka.

Zobacz więcej na Wiadomości Handlowe
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 09:25