Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

V Kongres Rolnictwa w Warszawie – lista żądań rolników

Obrazek

Wprowadzenia zakazu powstawania nowych, wielkoprzemysłowych tuczarni trzody chlewnej zażądano na V Kongresie Rolnictwa. Lista postulatów zebranych w Warszawie rolników jest długa i zawiera również wniosek o zmiany w przepisach dotyczących egzekucji.

wk25 lutego 2019, 17:54
Kilkaset osób zebrało się w Warszawie podczas V Kongresu Rolnictwa zorganizowanego przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych.

Już na początku obrad przewodniczący OPZZiOR Sławomir Izdebski skrytykował istniejące związki i organizacji rolnicze oraz obrady Porozumienia Rolniczego, które powstały z inicjatywy ministra rolnictwa.

– Polska jest jedynym krajem w Europie i na świecie, którego kolejne rządy mają swoje prywatne związki zawodowe. Jak są kłopoty w rolnictwie, to powołuje się okrągłe, kwadratowe i prostokątne stoły, rady dialogów społecznych czy inne zespoły robocze. Ciekawe czym zakończy się Porozumienie Rolnicze, które zostało powołane z organizacji, które nie wiele mają wspólnego z obroną polskiego rolnictwa, bardziej z obroną kolejnych ministrów i rządów - powiedział Sławomir Izdebski.

Uczestnicy obrad za swój sukces wymienili walkę z Polskim Związkiem Łowieckim oraz powołanie nowej Naczelnej Rady Łowieckiej i nowego Łowczego Krajowego. Podkreśli jednak, że sprawa odszkodowań za szkody łowieckie wciąż nie jest załatwiona.

– Gospodarka łowiecka była źle zarządzana, była zarządzana przez stary, komunistyczny system, a rolnicy musieli zawsze płacić za te błędy, wielu rolników do tej pory nie dostało odszkodowań - mówił S. Izdebski.   

Wśród przekazanych do resortu rolnictwa żądań znalazło się:
  • zmiana ustawy o egzekucjach komorniczych,
  • likwidacja utrudnień przy zatrudnianiu obcokrajowców w rolnictwie,
  • wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia płodów rolnych,
  • restrukturyzacja zadłużenia gospodarstw rolnych.

Ale najważniejsze było żądania wprowadzenia całkowitego zakazu wydawania pozwoleń na wielkoprzemysłowe instalacje do hodowli trzody chlewnej.

– Giną kolejne gospodarstwa rodzinne. Dzisiaj zwykły rolnik musi czekać 4-5 lat aby dostać pozwolenie na budowę obory a oni stawiają hangary na 15-20  tys. sztuk świń. Policzycie, ile gospodarstw rodzinnych trzeba zlikwidować jak oni wchodzą na rynek. Musimy zablokować ten mechanizm i go uzdrowić - przekonywał szef OPZZiOR.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)