Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Walka o budżet rolny na 2019 rok

Obrazek
O 1,5 mld zł spadną w przyszłym roku wydatki państwa na rolnictwo – przewiduje projekt budżetu państwa na 2019 r. Opozycja wzywa rząd do wprowadzenia zmian. W tej sprawie ma się jeszcze odbyć specjalne spotkanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z Prezydium Komisji Finansów Publicznych. Poprawki do budżetu można składać do 27 listopada.
wk24 października 2018, 16:32
Dzisiaj nad projektem budżetu pochyliła się sejmowa komisja finansów publicznych. Poseł sprawozdawca Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że łącznie z rezerwami celowymi rząd zaplanował wydatki na rolnictwo na poziomie 9,1 mld zł. Dotacja na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to 17,7 mld zł. Wydatki państwa zostaną powiększone o środki z Unii Europejskiej w wysokości 20,2 mld zł na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych programów pomocowych. Do tego dochodzi 338 mln zł z pożyczek Banku Gospodarstwa Krajowego. Łącznie będzie więc to ok. 47,5 mld zł.

– Wydatki ogółem maleją w stosunku do roku bieżącego i będą stanowiły tylko 97,6%. Ten spadek następuje z roku na rok. W 2014 r. wydatki na rolnictwo stanowiły 8% wydatków ogółem. W tym budżecie na 2019 r. one spadają do 6,4%. Ta tendencja jest z roku na rok malejąca  - zauważyła posłanka Genowefa Tokarska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Referentka ustawy z ramienia komisji finansów publicznych zwróciła również uwagę na niewystarczające wydatki na Inspekcję Weterynaryjną, która zwalcza obecnie ASF, spadek wydatków na akcję kredytową dla rolników oraz dysproporcje w pensjach między KOWR (7 tys. zł) a ARiMR ( 3 tys. zł).
– Jestem przekonana, że ten budżet w trakcie sejmowych prac trzeba będzie zweryfikować - podsumowała posłanka Tokarska.

– Rozumiem dlaczego minister Ardanowski drugi raz nie przychodzi na posiedzenie komisji, która zajmuje się budżetem. Ponieważ jest to budżet wstydu - dodała Dorota Niedziela z PO, która przypomniała, że Prawo i Sprawiedliwość obiecywała wzrost wydatków na rolnictwo z budżetu krajowego.

Podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do posłów Prawa i Sprawiedliwości o to, aby nie przyjmować takiego projektu budżetu na rolnictwo i wprowadzić do niego poprawki. Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych poseł Andrzej Szlachta zapowiedział, że decyzją Prezydium Komisji takie poprawki będzie można składać do 27 listopada.  Jednocześnie poseł Szlachta zapowiedział, że Prezydium spotka się w sprawie budżetu rolnego z ministrem rolnictwa J. K. Ardanowskim.

Odpowiadający na pytania posłów wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział, że w przyszłym roku planowany jest wzrost wydatków na pensje wszystkich urzędników (2,3%). Ale na przykład pracownicy powiatowych inspekcji weterynaryjnych otrzymają ponad 7% podwyżki, a wojewódzkich inspektoratów ok. 4%. Zwrócił również uwagę, że wydatki na zwalczanie chorób zakaźnych wzrosną w przyszłym roku, aż o 200 mln zł.  wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)