StoryEditor

Wielkopolskie Forum Rolnicze Powiatu Ostrowskiego

Tegoroczne forum rolnicze w Powiecie Ostrowskim miało specjalną oprawę – spotkanie informacyjne połączone zostało w uroczystościami z okazji Jubileuszu 155-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce oraz Dnia Sołtysa. Spotkanie odbyło się 11 marca się w Zespole Szkół w Sobótce w Gminie Ostrów Wielkopolski.
13.03.2017., 15:03h

Tegoroczne forum rolnicze Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Powiecie Ostrowskim miało specjalną oprawę – spotkanie informacyjne połączone zostało w uroczystościami z okazji Jubileuszu 155-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce oraz Dnia Sołtysa. Spotkanie odbyło się 11 marca się w Zespole Szkół w Sobótce w Gminie Ostrów Wielkopolski. Forum odbyło się w ramach cyklu wielkopolskich forów rolniczych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W ramach spotkania zainteresowani rolnicy mogli skorzystać z bezpośrednich konsultacji z pracownikami instytucji działających w otoczeniu rolnictwa oraz zapatrzeć się w materiały informacyjne dotyczące bieżących zagadnień z zakresu rolnictwa i działalności poszczególnych służb.

W trakcie spotkania Piotr Walkowski – prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Zbigniew Stajkowski – członek zarządu WIR wręczyli pamiątkowe medale. Medal 120-lecia działalności samorządu rolniczego na ziemiach polskich otrzymali:

  • Barbara Czachura, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego,
  • Ludwik Trawiński – wieloletni dyrektor Stacji Hodowli Roślin w Sobótce oraz
  • Wacław Doliński – prezes Kółka Rolniczego w Sobótce.


Medale upamiętniające Jubileusz 20-lecia reaktywacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej otrzymali: Lech Janicki – przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego i Starosta Ostrzeszowski, Justyna Urbaniak – burmistrz Stawiszyna, Marian Janicki – burmistrz Odolanowa oraz Stanisław Budzik – wójt Gminy Sośnie.


155 lat Kółka Rolniczego w Sobótce

To najstarsze w Wielkopolsce i z pewnością jedno z najstarszych w Polsce Kółko Rolnicze. Dokładnie 8 marca minęło 155 lat od powołania tej organizacji. Od początku powstania działalność Kółka polegała na integracji lokalnej spółczesności rolniczej, pracy na rzecz mieszkańców wsi, upowszechniania wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarstw oraz szerokorozumianego rozwoju wsi przy jednoczesnym kultywowania lokalnych tradycji. Burzliwa historia naszego kraju nie pozostała bez wpływu na działalność Kołka. Organizacja ta powstała pod zaborem pruskim przeciwdziałając germanizacji, w czasie pierwszej wojny światowej wielu kółkowiczów walczyło o odzyskanie niepodległości. W wolnej Polsce Kółko prężnie działało, a jego ówczesny prezes Wojciech Szymoniak wybrany został Posłem do Wielkopolskiego Sejmu Dzielnicowego.

Druga Wojna Światowa przerywa działalność Kółka. Wznowienie ma miejsce dopiero w 1957 roku. Od tego czasu Kółko Rolnicze oraz Koło Gospodyń Wiejskich nieprzerwanie prowadzą działalność na rzecz mieszkańców Sobótki oraz całego regionu. Na przestrzeni lat zmieniały się zadania i rola Kółka, nie zmieniały się jednak nadrzędne wartości, którym kółkowicze służą oraz ich oddanie i chęć pracy na rzecz wielkopolskiej wsi.

Podczas sobotniego jubileuszowego spotkania padło wiele ciepłych słów, gratulacji i podziękowań, które w imieniu członków Kółka przyjmował prezes Wacław Doliński. Szczególnym uhonorowaniem działalności Kółka Rolniczego w Sobótce było wręczanie Odznaki Honorowej „Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego” nadanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Odznaczenie wręczyli wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz prezes WIR – Piotr Walkowski. Życzenia i podziękowania za współpracę wszystkim kółkowiczom złożył także Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

W trakcie uroczystości z programem artystycznym wystąpiły uczennice z Zespołu Szkół w Sobótce oraz obchodząca w tym roku Jubileusz 25-lecia działalności Kapela Furmany. Spotkanie Jubileuszowe zorganizowane zostało wspólnie przez Kółko Rolnicze i Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce przy wsparciu Powiatowego Zarządu Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrowie Wielkopolskim, Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka. W przygotowanie oprawy spotkania włączyły się także Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Czekanów, Biniew, Górzno i Szczury. Panie przygotowały wystawę ręcznie wykonanych prac, wśród których dominowały ozdoby wielkanocne.
Na podst. materiałów WIR opr. pł

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 11:18