Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

WIR– interwencja w sprawie rynku mleka i wołowiny potrzebna od zaraz

Obrazek
Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z wnioskiem o interwencję na rynku mleka i wołowiny. Według WIR epidemia koronawirusa bardzo negatywnie wpłynie na gospodarkę i rolników.
Dorota Kolasińska2 kwietnia 2020, 10:58

 
Według Wielkopolskiej Izb Rolniczej skutki epidemii koronawirusa widać już dziś.  
– Sytuacja na rynku mleka zmienia się gwałtownie. Dostawcy mleka obawiają się o ciągłość odbioru, niepokój występuje wśród hodowców bydła mlecznego i producentów mleka. Kluczowe dla Polskich producentów jest utrzymanie eksportu, gdyż produkują oni około 30% więcej surowca niż są w stanie skonsumować w kraju. Część producentów może nie poradzić sobie z tą nadwyżką, a co za tym idzie mleczarnie nie będą odbierać mleka – podkreśla WIR. Według Izby spada spożycie artykułów mlecznych, a zamknięte granice ograniczają przepływ surowca mlecznego. 
Problemy z mlekiem w proszku
– W wielu mleczarniach, które produkują mleko w proszku unieruchomiony został zupełnie eksport i największy problem jest ze zbyciem właśnie tego produktu. Będzie to miało również negatywny wpływ na mniejsze spółdzielnie mleczarskie, które w okresie szczytu dostaw sprzedają mleko „przerzutowe” do proszkowni – informuje WIR. Problemy z wysokimi cenami transportu i eksportem są poważne, szczególnie w kierunku chińskim, gdyż wysyłka mleka w proszku jest po prostu nieopłacalna. Problem będzie się pogłębiał, gdyż produkcja niedługo osiągnie szczyt. 
Problemy na rynku wołowiny
– Drugim znaczącym problemem jest sytuacja na rynku wołowiny. Drastycznie spadły ceny żywca wołowego, między innymi ze względu na sytuację we Włoszech. Włochy są dużym odbiorcą i pośrednikiem w handlu wołowiny w Europie. Odbiorcy oferują w chwili obecnej 6-8 zł za kg żywca ras mięsnych, lub ras mieszanych. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i kolejne dni przynoszą niestety następne złe informacje dla rolników – informuje Izba. 
W związku z pogarszającą się sytuacją Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do MRiRW o uruchomienie działań osłonowych na poziomie krajowym oraz unijnym. 
– W imieniu rolników wnioskujemy o zachowanie swobodnego przepływu towarów, tak aby łańcuch dostaw żywności nie został zachwiany oraz aby bezpieczeństwo żywnościowe dla obywateli było zapewnione – apeluje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izb Rolniczej. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)