Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Włoski strajk weterynarii wisi w powietrzu

Obrazek

Związki zawodowe w Inspekcji Weterynaryjnej grożą zaostrzeniem w najbliższym tygodniu protestu i rozpoczęciem strajku włoskiego. To efekt przerwania przez ministerstwo rolnictwa rozmów na tematy płacowe oraz ignorowania postulatów wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej.  

wk20 lutego 2019, 08:32
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w piśmie skierowanym do swoich członków pisze: „Drodzy pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej! Jesteśmy teraz w bardzo ważnym, żeby nie powiedzieć patowym dla nas momencie. Niestety okazało się, że pomimo wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwo Rolnictwa nie ustosunkowało się do dziś do naszych próśb zgłoszonych podczas dwóch poprzednich spotkań. Nadal nie doszło do podpisania wyczekiwanego przez nas porozumienia”. 

Na ręce ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego zostało więc skierowane kolejne pismo w którym związkowcy pytają jak długo mogą być jeszcze zwodzeni przez rząd. Podczas ostatnich spotkań resort rolnictwa wielokrotnie obiecywał, że tylko w tym budżecie znajdą się pieniądze na podwyżki w wysokości 40 mln zł.

OZZPIW w swoich postulatach podkreśla, że kwota ta powinna być tylko początkiem zmian polegających na wzmocnieniu kadrowo-finansowym Inspekcji Weterynaryjnej.

Łącznie przez 4 kolejne lata w budżecie państwa powinno się znaleźć 160 mln zł (po 40 mln przez 4 lata).

 Stawia się wygórowane wymagania a proponuje wynagrodzenie czasem niższe niż w supermarkecie, z przyjemnością wyciągając konsekwencje personalne w trudnych sytuacjach.

Obiecywane jest podniesienie wynagrodzeń, a kiedy pada pytanie o konkrety, decydenci robią „krok w tył”. Okazuje się, że żaden Minister Rolnictwa nie przyjmuje naszych argumentów. Liczą się tylko „mocne” racje wysuwane przez duże grupy społeczne
- piszą związkowcy z OZZPIW. 

Dlatego pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zostali wezwani do gotowości do zaostrzenia protestu. Wymienia się następujące możliwości działania:

  • wykonywanie obowiązków służbowych z należytą starannością, przestrzeganie wszystkich wymaganych terminów, przepisów prawa, procedur, instrukcji i wytycznych, gorliwe podejście do wszystkich elementów kontroli. 
  • zaniechanie wystawiania mandatów i kar pieniężnych, a zastąpienie ich innymi formami prawnymi, 
  • manifestacje i pikiety w Warszawie; 
  • manifestacje i pikiety pod Urzędami Wojewódzkimi; 
  • przeprowadzanie blokad w ważnych miejscach w kraju. 
  • zorganizowanie protestu głodowego. 
  • nawiązanie współpracy z innymi niezadowolonymi grupami zawodowymi, powoływanie wspólnych komitetów protestacyjnych. 
  • masowe wypowiedzenia z pracy. 
  • korzystanie z innych dozwolonych prawnie form protestowania (chętnie widziane Wasze pomysły, część wymieniona w załączniku nr 4). 


Jednocześnie związki zawodowe rozpoczęły akcję ujawniania zarobków w Inspekcji Weterynaryjnej. Projekt #naszeZarobkiToKpina polega na pokazywaniu w mediach społecznościowych potwierdzeń przelewu wypłaty, gdzie oprócz kwoty znajdzie się informacja o zajmowanym stanowisku, wykształceniu i dodatkowych kursach, a także stażu pracy. 

wk
Fot. TT

Ważne Tematy