StoryEditor

Wniosek o dopłaty tylko przez internet od 2018 roku!

Obowiązkowe wnioski elektroniczne od 2018 roku wprowadza ARiMR. Tylko nieliczni rolnicy będą mogli korzystać z papierowej wersji. Ułatwienie czy utrudnienie?
08.11.2017., 17:11h
Resort rolnictwa przygotował nowelizację ustawy o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego i PROW. Projekt został opublikowany 7 listopada. Według ministerstwa zmiany ułatwią życie rolnikom, tak, by co roku nie musieli składać tego samego wniosku w formie papierowej. Szacuje się, że około 20% beneficjentów z roku na rok nie zmienia danych we wnioskach. W tym wypadku wystarczyłoby oświadczenie rolnika, że nie zmienił nic w swoim gospodarstwie. 
Każdy złożony wniosek miałby zostać przesłany drogą elektroniczną, a tylko wyjątkowo - w formie tradycyjnej. 
To samo ma dotyczyć beneficjentów PROW 2007-2013 oraz 2014-2020 - na działania rolno-środowiskowe i ONW, czyli elektroniczne wnioski dla tych, którzy wprowadzali zmiany w działalności i oświadczenia dla rolników, którzy od poprzedniego roku nic nie zmienili.
Składanie wniosków drogą internetową jest możliwe od 2011 roku, jednak większość rolników nie była nią zainteresowana. W niektórych państwach UE 100% beneficjentów korzysta z formy elektronicznej. 

W marcu br. zapytaliśmy MRiRW o powyższe zmiany. Otrzymaliśmy odpowiedź, która brzmiała następująco: “Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokłada wszelkich starań, by zachęcić rolników do wnioskowania o przyznanie płatności za pomocą aplikacji e-Wniosek.
W tym celu od 2017 r. zostały uproszczone zasady logowania oraz nadawania kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Zgodnie z nowymi zasadami, wnioskowanie o nadanie kodu dostępu będzie się odbywało jedynie drogą elektroniczną poprzez rejestrację na stronie internetowej ARiMR.
Ponadto, mając na uwadze wszelkie opinie dotychczasowych użytkowników aplikacji e-Wniosek oraz doświadczenia z poprzednich kampanii, ARiMR podjęła już działania mające na celu usprawnienie aplikacji e-Wniosek, tak by aplikacja była bardziej przejrzysta, przyjazna, intuicyjna i zachęcała rolników do składania wniosków przez Internet.


Resort zapewnia również, że jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności z wykorzystaniem internetu, Agencja zapewnia beneficjentowi:
  • albo niezbędną pomoc techniczną,
  • albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej. 
W tym przypadku Agencja przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności.

Przy okazji wprowadzenia obowiązkowego wniosku w postaci elektronicznej, resort rolnictwa planuje także ułatwić życie samej ARiMR (a niekoniecznie rolnikom) również w inny sposób. Między innymi proponuje się zwolnic Agencję z obowiązku wystawienia decyzji do 1 marca. Teraz jeżeli Agencja nie wyrobiła się w tym terminie była zobowiązana powiadomić o tym rolnika na piśmie i podać planowaną datę załatwienia sprawy. Po nowelizacji takiego obowiązku już nie będzie i jedyny ogranicznik będą stanowiły przepisy unijne mówiące, że do 30 czerwca agencja płatnicza musi przelać na konta rolników przynajmniej 95% należnych dopłat.

al 
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:08