Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wojna handlowa USA z Chinami obciążyłaby rynki rolne

16.04.2018

Drukuj

Wojna handlowa USA z Chinami obciążyłaby rynki rolne

Artykuł dostępny

Od kiedy Stany Zjednoczone nałożyły karne cła na import  wyrobów aluminiowych i stalowych, ostrzeżenia amerykańskiego sektora rolnego stają się coraz głośniejsze aby uniknąć wojny handlowej z Chinami. Mimo to, rząd w Waszyngtonie zagroził ostatnio nałożeniem dodatkowych podatków na import z Chin w wysokości około 60 mld dolarów (48,3 mld euro) za „nieuczciwe praktyki handlowe” i „kradzież własności intelektualnej”.

r e k l a m aAmerykańskie Stowarzyszenie ds. Soi (ASA) ostrzegło, że Państwo Środka może w odwecie nałożyć karne cła na import amerykańskiej soi. To spowodowałoby, że rolnicy zajmujący się uprawą soi mieliby problemy finansowe w całym kraju. Dochód w gospodarstwach zmniejszył się o połowę od 2013 roku, dlatego rolnicy już i tak mają problemy z przychodami. Niezwykle przygnębiające jest to, że rząd USA celuje obecnie w swojego największego partnera handlowego, zagrażając w ten sposób eksportowi soi i śruty sojowej. Prezes ASA John Heisdorffer podkreślił, że amerykańskie rolnictwo ma ogromny potencjał by poprawić bilans handlowy USA. – Soja może być najważniejszym towarem przyczyniającym się do wzrostu eksportu, gdyż według obecnych prognoz w ciągu najbliższych 10 lat udział importu soi w Chinach wzrośnie - powiedział.

Właśnie dlatego na tym ważnym rynku nie powinno się ryzykować. Przeciwnie, trzeba mówić o tym, jak można skorzystać z tego wzrostu, uważa Heisdorffer. Eksport soi ma dla amerykańskich rolników kluczowe znaczenie. Ponad połowa zebranego plonu trafia na rynki zagraniczne. Jednak wniosek stowarzyszenia o spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem pozostał do tej pory bez odpowiedzi. Trump poinformował na Twitterze, że angażuje się na rzecz rolnictwa. – Jeśli tak, to powinien wspierać handel z Chinami - wyjaśnił Heisdorffer.

Polecany artykuł

Väderstad zakończył rok na sporym plusieGdyby Chiny faktycznie wprowadziły karne cła na import soi, szczególnie dotknęłoby to rolników ze środkowo-zachodnich Stanów. To właśnie Mid-West odpowiada za największą produkcję soi. Także w tym rejonie w trakcie wyborów w 2016 roku Trump uzyskał wysokie poparcie. Najnowsze dane Washington Statistics Authority potwierdzają obawy ASA dotyczące ryzyka polityki handlowej Waszyngtonu. Według raportu, w 2017 roku USA wyeksportowało łącznie około 55,5 mln ton soi o wartości 21,5 mld dolarów (17,5 mld euro).

Rośliny oleiste stanowiły najważniejszy rolniczy towar eksportowy Stanów Zjednoczonych w 2017 roku. Na drugim miejscu była kukurydza na poziomie 9,1 mld dolarów (7,4 mld euro), orzechy 8,5 mld dolarów (6,9 miliarda euro). Dalej wołowina na poziomie 7,3 mld dolarów (5,9 mld euro) i wieprzowina 6,5 mld dolarów (5,3 mld euro). Według statystyk tylko w 2017 roku z całkowitego eksportu soi z USA do Chin trafiło ok. 32 mln ton (58%). Pod względem wielkości było to jednak o 11% mniej niż w 2016 roku. Równocześnie dochody zmniejszyły się o prawie 13%, do 12,4 mld dolarów (10,1 mld euro).

dm na podst. topagrar.com
fot. Bujoczek

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii