StoryEditor

WPR 2021-2027 – dwa lata poślizgu

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli częściowe porozumienie w sprawie zasad nowej Wspólnej Polityki rolnej po 2021 roku.
30.06.2020., 15:06h

Wstępnie zaakceptowany tekst rozporządzenia zakłada przedłużenie obecnych zasad funkcjonowania WPR (które teoretycznie powinny wygasnąć wraz z końcem 2020 roku) na kolejne lata, aż do uchwalenia przepisów nowej WPR. Zapewni to kontynuację wypłaty pomocy czy to w ramach dopłat bezpośrednich, czy programów PROW w roku 2021 i 2022. Te dwa lata zarezerwowano na okres przejściowy, choć Komisja Europejska początkowo obstawała przy jednorocznym okresie przejściowym.

– Dzisiejsze porozumienie w sprawie przedłużenia zasad WPR o kolejne dwa lata to bardzo dobra wiadomość i ważny krok, który daje rolnikom jasność i pewność prawną co do ich najbliższej przyszłości. Aby jednak sfinalizować tę umowę i przyspieszyć prace nad reformą WPR po 2022 r., potrzebujemy porozumienia w sprawie przyszłego długoterminowego budżetu UE. Dlatego wzywam państwa członkowskie, aby podjęły wyzwanie i wreszcie wypracowały realne stanowisko - stwierdził przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins.

To wydłużenie czasu na przejście z obecnej do nowej WPR podyktowane jest oczywiście narastającymi opóźnieniem w pracach i nad nowym budżetem, jak i reformą WPR...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 03:24