StoryEditor

Wsparcie finansowe po wichurach – ile można dostać i co jest objęte odszkodowaniem

Niż Nadia, Dudley czy kolejne wichury wiele gospodarstw niemalże zrównały z ziemią. W jakiej sytuacji rolnik liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa i ile pieniędzy może uzyskać?
25.02.2022., 14:02h

Jeżeli gospodarstwo było ubezpieczone, w pierwszej kolejności należy poinformować ubezpieczyciela, ale również zabezpieczyć budynki przed dalszymi uszkodzeniami - zalaniem. Koszty związane z zabezpieczeniem również mogą podlegać zwrotowi. Podczas ostatnich wichur doszło do zniszczenia aut i domów przez zwalone drzewa. Warto wiedzieć, że jeżeli np. przewrócone drzewo zniszczy nieubezpieczony samochód lub dom, poszkodowany nie ma wielu możliwości. W sytuacji, w której drzewo było spróchniałe, można podjąć próbę pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela działki, na której się znajdowało. Jednak jeśli przewrócone drzewo było zdrowe, nie można liczyć na pokrycie strat.

Obowiązkowe ubezpieczenie 

Właściciele gospodarstw rolnych są zobowiązani do ubezpieczenia budynków, mających ponad 20m2, wchodzących w skład gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha. Obowiązkowy pakiet ubezpieczenia nie obejmuje ruchomości zgromadzonych w domu. Oznacza to, że jeśli budynek zostanie uszkodzony, a wraz z nim znajdujące się w środku meble i sprzęty, polisa pokryje tylko zniszczenie konstrukcji. Warto mieć to na uwadze i rozważyć np. wykupienie dodatkowego pakietu, ubezpieczającego domowe ruchomości.

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje instalacje fotowoltaiczne, zamontowane na dachu. Problemy pojawiają się, jeśli instalacje znajdują się obok budynku. Zniszczony system fotowoltaiczny powinien zostać objęty ubezpieczeniem, nawet jeśli był zamontowany obok budynku. Jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia takich uszkodzeń z odszkodowania, eksperci zachęcają do kontaktu z nimi i deklarują pomoc. Podobnie jest traktowane uszkodzenie pieca np. w wyniku uderzenia pioruna i spowodowania przepięcia. 

Stare budynki i odszkodowanie

Stare budynki drewniane czy murowano-drewniane z lat 50-tych są częściej narażone na uszkodzenia. Budynki są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem - należy się odszkodowanie, ale warto pamiętać, że otrzymamy "wartość rzeczywistą", także nie ma co liczyć na kwoty porównywalne z wartością nowej stodoły - do tej inwestycji rolnik będzie musiał dopłacić. 

Pomoc od Ministerstwa Rodziny 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obejmuje wsparciem poszkodowanych przez wichury. Podstawowa kwota zasiłku, jaki można uzyskać, wynosi 6 000 zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy, a dokonuje jej lokalny ośrodek pomocy społecznej. 

Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać do 20 000 zł. W szczególnych przypadkach kwota pomocy może być większa, ale nie przekraczająca 100 000 zł. 

W sytuacji krytycznej MRiPS oferuje także wsparcie na odbudowę budynku mieszkalnego. Wówczas kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 000 zł. Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez rzeczoznawcę w zakresie nieruchomości. 

Informacji z tym związanych należy szukać w biurze Rzecznika Finansowego i na stronie internetowej. Z ekspertami można się także kontaktować telefonicznie pod numerem 22 333 73 28, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, oraz mailowo, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

oprac. dkol na podst. tygodnik-poradnik.pl
fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 14:10