Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

XXI edycja Wielkopolski Rolnik Roku

5 czerwca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XXI edycja konkursu Wielkopolski Rolnik Roku organizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy udziale Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Kto otrzymał statuetkę Siewcy?

Karol Bujoczek23 czerwca 2022, 16:42
– W Wielkopolsce szczególnie odczuwamy skutki ASF, zwłaszcza w regionie leszczyńskim. Tracimy status mocnego producenta, wiele gospodarstw przestaje funkcjonować. Jeszcze kilka lat temu pogłowie liczyło 4 mln, dziś jest poniżej 3 mln świń – mówił Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Zdaniem marszałka wysokie koszty produkcji, postępująca susza, stepowienie wielu regionów Wielkopolski – to potężne wyzwania dla rolników z tego regionu. Organizowany od ponad 20 lat konkurs Wielkopolski Rolnik Roku wyróżnia najlepszych rolników w regionie. – Laureaci konkursu to nie tylko najlepsi rolnicy w Wielkopolsce, ale w Europie i na świecie – podkreślał Grabowski.  

W ciągu 21 lat w konkursie uczestniczyło ponad 1300 rolników. Główną nagrodę – statuetkę Siewcy, otrzymało ponad 195 producentów rolnych. Do XXI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021, którego organizatorem od samego początku jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, przystąpiło 45 gospodarstw rolnych. Kapituła konkursowa, pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka z UP w Poznaniu, która wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, wyłoniła i rekomendowała Zarządowi Województwa 10 laureatów do nagrody.

Wśród laureatów znaleźli się:
  1. Elżbieta i Tomasz Jazdonowie (gm. Siedlec) - produkcja roślinna- uprawa ziemniaków, cebuli, zbóż;
  2. Grażyna i Hieronim Gryczyńscy (gm. Pobiedziska) - produkcja ogrodnicza (szklarnie) - ogórek, produkcja roślinna;
  3. Sylwia i Piotr Zawiasowie (gm. Mycielin) - produkcja roślinna - kapusta biała, papryka, cebula, przetwórstwo;
  4. Elżbieta i Józef Kurzawowie, Renata i Krzysztof Kurzawowie (gm. Przykona) - produkcja roślinna, produkcja mleka;
  5. Marlena i Mariusz Wizowie (gm. Borek Wlkp.) - trzoda chlewna,
  6. Magdalena i Bartosz Przybylscy (gm. Niechanowo) - drobiarstwo: brojlery, produkcja roślinna;
  7. Tomasz Leszczyński (gm. Kłodawa) - produkcja roślinna, nasiennictwo warzyw;
  8. Krystyna i Piotr Mizerni (gm. Kramsk) - bydło mleczne;
  9. Beata i Mariusz Nowaccy (gm. Gostyń) - rośliny ozdobne, kwiaty, byliny;
  10. Izabela i Zbigniew Stajkowscy (gm. Kłecko) - warzywnictwo, przetwórstwo, produkcja roślinna.
Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano Bronisławie i Janowi Chlastom z Nowych Skalmierzyc nagrodę specjalną XXI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku za szczególne osiągnięcia, wkład i zaangażowanie w rozwój działalności rolniczej na terenie Wielkopolski. Laureatom gratulujemy!


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)