StoryEditor

Zielony Ład przyszedł w trudnym czasie. Co będzie z gospodarstwem prezesa Izby Rolniczych?

Europejski Zielony Ład i jego ambitne cele z pewnością wpłyną na rozwój gospodarstw w Polsce. Prezes Izb Rolniczych zastanawia się, czy niektóre nie będą musiały się "zwinąć". Jak to będzie z gospodarstwem mlecznym Wiktora Szmulewicza? 
15.04.2022., 14:04h
Podczas konferencji w Białymstoku na temat przyszłej wizji rolnictwa w odniesieniu do nowych ram finansowych WPR udało nam się porozmawiać na temat zielonej rewolucji w polskich gospodarstwach z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem KRiR. 

Według prezesa KRIR Zielony Ład przyszedł w bardzo trudnym czasie. Jego założenia może być trudno pogodzić z obecnym kryzysem gospodarczym, wojną w Ukrainie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego. Szmulewicz zaznacza, że bardzo ważna jest ochrona klimatu i środowiska, jednak działania zmierzające w tym kierunku nie mogą powodować pogorszenia opłacalności produkcji czy spadku plonów - tym bardziej w obecnej sytuacji. Kondycja gospodarstw rolnych w Polsce nie jest zbyt korzystna, ze względu na niebotyczne koszty paliwa, nawozów, pasz czy innych środków potrzebnych do produkcji. 

Wiktor Szmulewicz prowadzi rodzinne gospodarstwo, w którym utrzymuje krowy mleczne. Według niego już w tym momencie gospodarstwo stosuje metody, które prowadzą do zrównoważenia produkcji z poszanowaniem środowiska. Jak widzi przyszłość gospodarstwa dla swojego syna? Przed rodziną trudne decyzje.... 

Zobacz wywiad!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 01:08