Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakaz chowu klatkowego od 2027 roku!

Obrazek

Komisja Europejska ogłosiła plan wprowadzenia zakazu chowu klatkowego od 2027 r. Rolnicy mają otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie zmian oraz odpowiednio długie okresy przejściowe.

wk30 czerwca 2021, 17:17

Dzisiejsze oświadczenie Komisji Europejskiej to efekt zebrania przez organizacje ekologiczne 1,5 miliona podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską za zakazaniem stosowania klatek w hodowli zwierząt. Inicjatywa „Koniec Epoki Klatkowej” wezwała Komisję do wprowadzenia przepisów zakazujących używania:

  • klatek dla: kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów, przepiórek, kaczek i gęsi;
  • kojców dla loch, gdzie nie jest to już zabronione;
  • indywidualnych kojców dla cieląt, jeśli nie jest to już zabronione.


Odpowiedź Komisji Europejskiej

Zgodnie z przepisami na taką inicjatywę Bruksela ma obowiązek odpowiedzieć. 
– Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła komunikat, w którym określa plany wprowadzenia zakazu trzymania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich. Jakiekolwiek zmiany zostaną podjęte, będą musiały zapewnić odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty - powiedział na konferencji prasowej Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, który jednocześnie dodał, że rolnicy nie powinni sami pokrywać kosztów transformacji a ponieważ jest zapotrzebowanie społeczne na zakaz to społeczeństwo powinno wspierać naszych rolników.


Czego dotyczy zakaz?

Komisja Europejska ogłosiła, że na początku przyszłego roku odbędą się konsultacje społeczne dotyczące nowych przepisów. Do końca 2022 r. ma też powstać ocena skutków regulacji. - Ocena skutków będzie stanowić ważny element, ponieważ określi w szczególności długość rozsądnego okresu przejściowego oraz towarzyszące i wspierające środki ułatwiające przejście – napisała Komisja Europejska.

Prace legislacyjne powinny się zakończyć do 2023 r. a sam zakaz wejść w życie od 2027 r. i będzie dotyczyć następujących gatunków: kur niosek, macior, cieląt, królików, przepiórek, kaczek i gęsi.


Zakaz to element Zielonego Ładu

- Dzisiejsza odpowiedź jest kluczowym krokiem w kierunku ambitnego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w 2023 r., priorytetu od początku mojej kadencji. Nasze zobowiązanie jest jasne: stopniowe wycofywanie klatek dla zwierząt gospodarskich będzie częścią naszych działań w ramach strategii „Od pola do stołu” i doprowadzi do bardziej zrównoważonego rolnictwa. Jestem zdeterminowana, aby zapewnić, że UE pozostanie na czele dobrostanu zwierząt na świecie i że spełnimy oczekiwania społeczne – dodała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.


Import tylko w zgodzie ze standardami UE

Komisja Europejska zapewnia także, że będzie bronić się przed importem towarów wyprodukowanych niezgodnie z unijnymi standardami. - Musimy również upewnić się, że importowane produkty zwierzęce zostały wyprodukowane zgodnie z tymi samymi normami dobrostanu zwierząt, które są stosowane przez rolników w UE i które są akceptowane przez naszych obywateli – napisał Janusz Wojciechowski. wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)