StoryEditor

Zakaz chowu klatkowego od 2027 roku!

Komisja Europejska ogłosiła plan wprowadzenia zakazu chowu klatkowego od 2027 r. Rolnicy mają otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie zmian oraz odpowiednio długie okresy przejściowe.
30.06.2021., 17:06h

Dzisiejsze oświadczenie Komisji Europejskiej to efekt zebrania przez organizacje ekologiczne 1,5 miliona podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską za zakazaniem stosowania klatek w hodowli zwierząt. Inicjatywa „Koniec Epoki Klatkowej” wezwała Komisję do wprowadzenia przepisów zakazujących używania:

  • klatek dla: kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów, przepiórek, kaczek i gęsi;
  • kojców dla loch, gdzie nie jest to już zabronione;
  • indywidualnych kojców dla cieląt, jeśli nie jest to już zabronione.


Odpowiedź Komisji Europejskiej

Zgodnie z przepisami na taką inicjatywę Bruksela ma obowiązek odpowiedzieć. 
– Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła komunikat, w którym określa plany wprowadzenia zakazu trzymania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich. Jakiekolwiek zmiany zostaną podjęte, będą musiały zapewnić odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty - powiedział na konferencji prasowej Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, który jednocześnie dodał, że rolnicy nie powinni sami pokrywać kosztów transformacji a ponieważ jest zapotrzebowanie społeczne na zakaz to społec...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:26