StoryEditor

Projekt ustawy o grupach producentów – będą korzystne zmiany!

Zmiany w ustawie o grupach producentów mają zachęcić rolników do tworzenia takich grup, ale również wstępowania w szeregi grupy. Dlaczego warto do nich należeć i je tworzyć?
30.06.2021., 15:06h
Początkowo wielu rolników chętnie tworzyło grupy producentów, korzystając przy okazji z programów PROW na rozwój takiej działalności. Jak to mówią, w grupie siła, przede wszystkim w większej produkcji, mocniejszej pozycji rynkowej rolników i większej możliwości negocjacyjnej z odbiorcami. Wszystko wygląda na pozór bardzo korzystnie, jednak grupy rezygnują z różnych powodów. 

Minister Grzegorz Puda poinformował wczoraj o przyjęciu przez Radę Ministrów dwóch projektów ustaw – o Izbach Rolniczych oraz grupach producentów i ich związkach. 
Według MRiRW nowe rozwiązania ułatwią funkcjonowanie firm posiadających status grupy producentów rolnych oraz organizacji producentów, a także wzmocnią tworzenie tego typu podmiotów na obszarach wiejskich.

Najważniejsze rozwiązania i zmiany w ustawie

  • Resort rolnictwa podał najważniejsze zmiany, które wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Między innymi: 
  • Zmniejszono obowiązkowy poziom wielkości wyprodukowanych produktów lub grupy produktów, jaka musi zostać sprzedana do grupy producentów rolnych – z co najmniej 80% do co najmniej 70%. Obowiązkiem tym objętych będzie co naj...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:57