StoryEditor

Zakup nieruchomości rolnych, a kwalifikacje zawodowe - będą zmiany

Rząd doprecyzowuje przepisy dotyczące nabycia kwalifikacji rolniczych. Ma to usprawnić procedurę nabywania nieruchomości rolnych. Jakie zmiany zamierza wprowadzić rząd?
04.07.2022., 11:07h

Do konsultacji społecznych MRiRW wysłało projekt rozporządzenia w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą. Podstawą sporządzenia projektu rozporządzenia jest przepis ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które zobowiązuje ministra rolnictwa do określenia m.in. wykazu kierunków studiów wyższych, których ukończenie uznaje się za posiadanie wykształcenia wyższego rolniczego oraz wykazu zawodów oznaczających wykształcenie średnie rolnicze.

Nowe zaświadczenie

W projekcie proponuje się zmianę przepisów określających rodzaj dowodu potwierdzającego zatrudnienie w gospodarstwie rolnym. Obecnie jest to świadectwo pracy. Tymczasem dowód taki można uzyskać tylko po zakończeniu pracy. Tym samym osoby wciąż zatrudnione, nie miały możliwości wykazania spełnienia przesłanki zatrudnienia. W tym celu proponuje się wprowadzenie ”zaświadczenia pracodawcy” – jako dowodu wykazującego zatrudnienie w gospodarstwie rolnym.

Jak udowodnić własność gospodarstwa?

Zmiana objęła także określenie co może stanowić dowód własności gospodarstwa rolnego przy potwierdzaniu kwalifikacji rolniczych. Z listy...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 14:52